Bojovnice tirlemondská - brabantská

Gallus gallus f. domestica

Původ: Belgie
Hmotnost: 4-5,5 kg
Roční snáška: 100 ks
Inkubační doba: 21 dnů
Krmivo: Obiloviny, zelené krmení, živočišná složka
velikost písma:  A A A
01.10.2013     Autor: Miloslav Procházka     1750 zobrazení     0 komentářů

Nejstarší zmínka o tirlemondských nebo brabantských bojovnicích je z roku 1884. Byly vyšlechtěny v trojúhelníku belgických provincií Brabant, Limburk a Luttich a především v okolí vlámského města Thienen - Tirlemondu. Vznikly z bojovnic belgických přišlechtěním malajek. Bojovnice tirlemondská disponuje nejen dobrou jatečnou výtěžností, ale i vysokou snáškou. Jinak jde o poměrně klidná zvířata dosahující dospělosti až v 18 měsících věku.

Bojovnice tirlemondské mají velkou a silnou formu a útočný postoj. Hmotnost kohouta je 5 - 5,5 kg a slepice přibližně 4 kg. Na první pohled se tyto bojovnice velmi podobají bojovnicím lutyšským. Hlavním rozdílem je absence tmavého pigmentu v kůži. Tirlemondská bojovnice má vždy bílou kůži, bílý, silný a zahnutý zobák, bílé nohy i drápy. Obličej a hřeben je vždy červený a oči jsou vždy oranžové. Hlava je o něco ušlechtilejší než u lutyšských bojovnic. Je poměrně dlouhá s výraznými nadočnicovými oblouky. Hráškový hřeben a laloky mají být co nejmenší. Mezi laloky je na hrdle výrazná uzdička. Ušnice jsou malé, červené. Krk je dlouhý a silný. Trup je silně osvalený, zvednutě nesený se širokými spadajícími zády a širokou hrudí. Ocas poměrně bohatý, zvednutě nesený. Běháky silné a dlouhé a holeně výrazné, dobře osvalené. Opeření je krátké, tvrdé s malým podílem prachového peří. Slepice odpovídají kohoutům až na znaky podmíněné pohlavím. Na rozdíl od jiných plemen se u slepic požadují ostruhy. Ročně snášejí asi 100 vajec s krémovou skořápkou o hmotnosti 55 g.

Typickým zbarvením tirlemondských bojovnic je krahujcovité, ale uznáno je i černé, bílé, modré, zlatokrké, modře zlatokrké, stříbrokrké, modře stříbrokrké, stříbrokrké s oranžovými zády, modře stříbrokrké s oranžovými zády, oranžovoprsé, modře oranžovoprsé, břízové a modře břízové.

Tirlemondské bojovnice chová jen několik nadšenců ve Flandrech. Mimo Belgii se nikde nechovají, což z nich dělá velmi vzácné a ohrožené plemeno.

Belgičané vyšlechtili i zdrobnělou formu tohoto plemene. Ta odpovídá své velké předloze, přičemž hmotnost kohouta je 1,2 kg a hmotnost slepice 1 kg. U zdrobnělých slepic se ostruhy nepožadují, nejsou však vadou. Také zdrobnělá bojovnice tirlemondská se chová v několika barevných rázech a jsou více rozšířeny než jejich velké protějšky. Zdrobnělá forma se chová dokonce i ve Francii.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.