Kachna pižmová

Cairina moschata f. dom.

Původ: Střední a Jižní Amerika
Velikost: 66-84 cm
Hmotnost: 2,5-4,5 kg
Roční snáška: Až 20 ks, 2-3x ročně
Inkubační doba: 35 dnů
Průměr kroužku: 18 a 22 mm
Krmivo: Všežravci,obilí, tráva, slimáci...
velikost písma:  A A A
17.11.2013     Autor: Miroslav Pekárek     15594 zobrazení     2 komentáře

Kachna pižmová je chována v barvě černé s bílým „zrcátkem" (původní zbarvení), strakatá (černobílá) a čistě bílá. Většinou jsou tyto kachny drženy nekřídlované, potulují se po okolí, avšak vracejí se domů.

Kachna pižmová hnízdí buďto někde na zemi, anebo v budce či koši. Jejich mláďata rostou rychleji než kachňata naší kachny domácí, ve stáří dvou měsíců dosahují velikosti dospělých, a proto je mnoho chovatelů drží pro užitek. Krmíme je směsí vařených brambor a šrotu, do které přidáváme všechny vhodné odpadky z domácnosti. Kachňata krmíme podobně jako kachňata domácí. Kačeři obvykle oplodňují všechny kachny ve svém okolí bez ohledu na druh, avšak často způsobem velmi surovým, proto na ně musíme dohlédnout. O své mláďata pečuje kachna pižmová tak spolehlivě, že ji bývají často svěřována vajíčka jiných, nespolehlivě sedících kachen. Hlasově se neprojevuje ani ve styku s mláďaty, pouze někdy chraplavě sípe. Třebaže má tropický původ, naše zima jí v nejmenším neublíží.

Kachna pižmová žije v hejnu, ve kterém kačeři máji svou hierarchii, pouto mezi samcem a samicí však není žádné. Všichni kačeři dávají přednost páření s kachnou, která právě začala snášet. V mnohých zoologických zahradách dospěli pracovníci selekcí (stálým výběrem černých) k původnímu zbarvení, avšak přesto tyto kachny zůstávají domestikovanými. Pižmovka velká dovezená ze své domoviny je na rozdíl od domestikované kachny pižmové velmi nesnášenlivá, proto musí být často chována samostatně. Kříženci byli odchováni s kachnou divokou, s různými plemeny domácích kachen a s druhy rodů Anser, Branta a Anas, dále s husicí nilskou (Apolochen aegyptiacus), pižmovkou hřebenatou (Sarkidiornis malanotus), pižmovkou ostruhatou (Plectropterus gambensis) a husici liščí (Tadorna tadorna).

Český chovatel Pudivítr se zabývá šlechtěním nového barevného rázu khaki, který se v jeho chovu vyskytl v roce 1970. Bude-li toto nové zelenohnědé zbarvení uznáno jako samostatný barevný ráz, ukáže nejbližší budoucnost. Kachna pižmová i v zahrádce bez vodní nádrže může být chována nejen pro okrasu, ale i pro užitek.

Kachna pižmováNázvy ve světě

Německy: Warzenente

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

13.07.2019, 07:36
ztrácí se mi přes noc kachní vejce. Co bych s tím měl dělat?
12.01.2016, 15:50
Dobrý den zaujímalo by mě jak často se vyskytuje v ČR jelikož se mi ji podařilo natočit a vyfotit v Českých Budějovicích.