Kachna rouenská

Caneton rouennais

Původ: Francie
Hmotnost: 4-4,5 kg
Roční snáška: 120 ks
Průměr kroužku: 18 mm
Krmivo: Všežravci,obilí, tráva, slimáci...
velikost písma:  A A A
17.11.2013     Autor: Miroslav Pekárek     43426 zobrazení     2 komentáře

Kachna rouenská je vysloveně užitkovou kachnou, zbarvením nejvíce přibližuje kachně divoké. Pravděpodobně byla nejprve chována v okolí francouzského města Rouen, odkud byla v polovině minulého století vyvezena do Anglie, kde byla zušlechtěna zejména na vyšší hmotnost.

Kačer má horní část krku a hlavu zbarvené sytě smaragdově s kovovým leskem. Bílý pásek na krku odděluje tuto barvu od kaštanově hnědého volete a hrudi. Záda jsou šedohnědá, „kačírek" černozelený, ocasní pera tmavohnědá, stejně jako křídla s výrazným modrozeleným zrcátkem, lemovaným na obou stranách bílými pásky. Spodní část těla je světle šedá, jemně černohnědě žíhaná. Zobák je olivově zelenavý, nohy oranžové. Kačer francouzského typu váží 3,5 kg, anglického 4,5 kg. Stejně jako kačer divoké kachny zaměňuje v létě svůj krásný svatební šat za nenápadný. Kachna se svým hnědavým zbarvením podobá samici kachny divoké, zobák má hnědavý, zrcátko jako kačer a hmotnost 3 až 4 kg.

Tyto mohutné a krásně zbarvené kachny můžeme chovat i bez vodní nádrže. Kachna rouenská snáší ročně kolem 120 zelenavých vajec průměrné hmotnosti 75 až 80 g. Zřídka však sama na vajíčka zasedne, proto je musíme podkládat slepici nebo krůtě, nebo je líhnout v uměje líhni. Nejlepším řešením je proto použít kachnu-pěstounku, máme-li ji. Kachňata rostou velice rychle, a pokud jde o jakost masa, nevyrovná se kachně rouenské podle názoru labužníků žádné jiné plemeno. Svým krásným svatebním šatem budí tyto kachny na všech výstavách zaslouženou pozornost.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

14.06.2017, 11:21
Jaka je doba lihnuti kachnat u kachny rouenske,děkuji
26.01.2016, 16:31
Mohli by jste dát nějaké video i ke kachně rouenské. Byla bych ráda