Nandu pampový

Nandu pampový

Rhea americana

Výskyt: Brazílie, Bolivie, Argentina
Výška: 120-150 cm
Hmotnost: 20-25 kg
Počet vajec: Kolem 12 ks
Inkubační doba: 35-40 dnů
Krmivo: Semena, listy, plody, hmyz
velikost písma:  A A A
22.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     24738 zobrazení     3 komentáře

Popis

Nandu pampový je mnohem menší než pštros dvouprstý. Dospělý jedinec váží jen 20-25 kg. Ve zbarvení mezi samcem a samicí není téměř žádný rozdíl. Samice je světleji zbarvená a nemá tak černý krk jako samec. Obývají stepi a savany severovýchodní Brazílie, východní Bolívie a celou Argentinu. Křídla jsou poměrně dobře vyvinutá a pomáhají mu udržovat rovnováhu při rychlém běhu a kličkování. V přírodě žije v malých hejnech.

Rozmnožování

V době hnízdění se samec páří s několika samicemi. Hnízdo je mělké místo v zemi. Do něho snáší několik samiček více než deset vajíček až 600 gramů těžkých. Tento proces trvá více než 6 dní, přesto se kuřátka vylíhnou ve stejný den. Na vajíčkách sedí výhradně samec, a sice kolem čtyřiceti dní. Rodinka z bezpečnostních důvodů brzy hnízdo opouští. Nevylíhnutá vejce jsou ponechána svému osudu. Jsou oblíbenou a výživnou pochoutkou lišky.

Mláďata už po prvním roce dosahují velikosti dospělého jedince. V následujícím roce dosahují i pohlavní dospělosti.

Krmivo

Dospělí se ve volné přírodě živí semeny, listy a plody. Občas se živí i hmyzem a menšími obratlovci. Mláďata se živí hlavně hmyzem. Jako krmení v zajetí, se jim podává nakrájené pečivo, ovesné vločky, vařená rýže, ovoce a zelenina. Přidávají se vejce uvařená natvrdo, tvaroh, vařené maso, hmyz, drobní hlodavci a kuřata. Mláďata zpočátku dostávají cvrčky, moučné červy a šváby. Později se krmí míchanicí z vařené rýže, šrotů, tvarohu, namleté zeleniny a zelených částí rostlin (kopřivy, listy smetánky, salát, naklíčené osení…). Kuřata musí mít dostatek pohybu v travnatém výběhu a potrava nesmí být příliš bohatá na živiny. Jinak dochází k nerovnoměrnému růstu a mláďata trpí různými poruchami pohybového ústrojí.

Využití

Nandu pampový působí velice vznešeným dojmem a je velmi zajímavé sledovat jeho chování. Využití nespočívá jen v ozdobě zahrad a v radosti chovatele, ale uplatnění může být i v potravinářství. Jeho vejce jsou celosvětově považována za delikatesu a maso je velmi chutné a zdravé. Stejně jako u pštrosa afrického můžeme využít jemnou kůži a peří. Pírka se používají jako dekorace v kombinaci se suchými květinami a můžeme je také vidět na módních přehlídkách.

Nandu pampovýNázvy ve světě

Anglicky: Greater Rhea, Německy: Nandu, Francouzsky: Nandou d'Amérique, Chorvatsky: Veliki nandu, Polsky: Nandu szare, Rumunsky: Nandu, Slovensky: Nandu pampový

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

07.01.2022, 08:25
Ano,samice snáší i bez samca,je to u všech pštrosů
21.03.2018, 12:32
super zvíře
19.05.2016, 21:55
Dobrý den,zajímalo by mě zda samice pštrosa nandu snáší vejce i kdyš nemá samce? Jsou dvě samotné samice.DěkujiKrejčí