Jak a kdy odčervovat papoušky?

velikost písma:  A A A
22.06.2010, 20:30     Autor: Monika Svobodová     23954 zobrazení     3 komentáře

Dost často chovatelé diskutují, kdy a čím odčervit papoušky. Především je nutno podotknout, že odčervovat by se mělo až po zjištění, že papoušci červy skutečně trpí.

Podávat přípravky jen preventivně, je jako brát léky, když mi nic není. Trus papoušků by měli vyšetřit v laboratoři a veterinář by měl stanovit účinné antiparazitikum. Některý chovatel může namítnout, že trus papoušků dal vyšetřit a laboratoř uvedla, že je trus negativní a papoušci přesto červy měli. Je to proto, že chovatel dal do laboratoře vzorek jednorázově a to ať již směsný vzorek trusu nebo trus jednoho papouška. To je samozřejmě špatně. Vzorky by se měly odebírat v období jednoho týdne, protože se vajíčka parazitů uvolňují postupně a jednotlivé výkaly během jednoho sběru nemusí nic obsahovat. Čerstvý vzorek, máme-li možnost odneseme na vyšetření hned a další sběr provedeme za dva dny a pak opět za dva dny. Jestliže nemáme tuto možnost, sbíráme trus do čistých sklenic a odneseme do laboratoře najednou. Pokud jsou v chovu dodržována dostatečná hygienická opatření a kontrola papoušků, nemusí červi způsobit ptákům vážnější potíže.

Při nedodržení kontroly začervení ptáci chřadnou, mohou trpět krvavým průjmem a třeba i zvracet. U starších ptáků se nemusí žádné příznaky objevit, ale jsou nebezpečím pro ptáky mladší, protože vylučují vajíčka červů do rozsypaného zrní na dno společné voliéry. Další možnost, kdy je pták začerven a vyšetření trusu je negativní může být v období, kdy ve střevě ptáka dorůstá velké množství škrkavek, které ještě nevylučují vajíčka. Tehdy může pták dokonce na začervení uhynout. Z toho také plyne, že některé teorie dávat trus ptáků na vyšetření na jaře a na podzim je neopodstatněný. Nakladená vajíčka musí totiž prodělat určitý vývoj což trvá asi 2-3 týdny. Znamená to tedy, že nová generace škrkavek se může v těle ptáka objevit opět za 2,5 měsíce a to je tedy třeba na začátku léta. Záleží, kde papoušky držíte, jestli je možnost stálého čištění voliéry, tedy jestli je voliéra celkově omyvatelná (dlaždice, nebo dno s pískem). Pokud už musíte odčervit doporučuje se podávat přípravky několik dní po sobě a to proto, že cesta přípravku trávicím traktem je velmi rychlá a tím nemusí být působení na přítomné parazity dostačující.

Pokud někdo zakládá novou voliéru je dobré z výše uvedených důvodů upřednostnit betonovou nebo kamennou podlahu, která je dobře omyvatelná. Vajíčka červů totiž nesnáší slunce a sucho, spolu s dobrou možností údržby dna voliéry se dá mnohému předejít.

Vajíčko škrkavek Vajíčko škrkavek

Nebezpečí škrkavek u ptáků spočívá hlavně v tom, že nepotřebují ke svému vývoji mezihostitele. Po pozření vajíčka se v těle ptáka uvolní larva, která může být nejenom ve střevě, ale napadat i životně důležité orgány jako například játra apod. Kromě škrkavek se mohou vyskytovat ve střevě ještě kapilárie. To jsou velmi tencí červi, kteří se zavrtávají do sliznice střeva a střevo se tak stává neustálým zraňováním velmi náchylné na jiný průběh onemocnění.

Nejlépe je tedy dodržovat dostatečnou hygienu chovu, mít možnost dobré údržby voliéry a hlavně nespoléhat na odčervování ptáků na jaře a na podzim, ale podle potřebného protiparazitárního programu.

Monika Svobodová Monika Svobodová
Autorem od: 04.01.2014
8 článků 0 popisů zvířat

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

19.08.2010, 21:26
ještě jednou se vracím k článku o odčervování. Jako zkušený chovatel poznám, když je problém se začervením podle chování ptáka, je ospalý, malátný, nežere, má pokálené okolí kloaky. Bohužel, stanovení diagnózy je desně zdlouhavé. Uvedu příklad, který se mi skutečně před lety stal a dodnes mě děsí. Podle příznaků jsem poznala začervení papouška a odevzdala trus k veterináři. Ne směsný, přímo trus od kloaky do zkumavky. 4 dny trvalo laboratorní vyšetření, další tři dny objednání léku, myslím pracovní dny, čili lék jsme mohli aplikovat až DESÁTÝ den po objevení příznaků. Za těch 10 dní umřelo všech šest mláďat v hnízdě - papoušci zrovna hnízdili. Proč dostanu odčervovací tablety pro psa nebo pro kočku jako prevenci, jakmile o ně požádám a pro papouška ne, ačkoliv příznaky jsou jasně viditelné?
29.06.2010, 11:34
Dobrý den. Acidomid sem tam použiji. Podle mě je to prospěšný přípravek. Časteji však používám jablečný ocet. Co se týče česneku, tak znám několik chovatelů, kteří chovají amazoňany a ary a nikdy neočervovali chemickými přípravky, podávají pouze česnek, člověk si musí beztak zvolit svoji cestu. Dávám také česnek a nikdy jsem neměl problém se zzačervením. Mám však betonové podlahy ve voliérách, takže nevím co tomu přispělo více, ale asi obojí.
25.06.2010, 17:48
s článkem naprosto souhlasím. Zajímaly by mě ale ještě odpovědi na dvě otázky, paní Orino, nebo kdokoliv jiný vědoucí :
1. co babská rada čenek do vody nebo jídla jako prevence?
2. co říkáte na přípravek ACIDOMID E, znáte ho někdo, používáte? Děkuji všem za případné odpovědi