Přebytek vápníku může narušit správný růst štěněte

velikost písma:  A A A
15.08.2010, 22:15     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4666 zobrazení     3 komentáře

Přinesli jste si domů štěně nebo kotě? Začíná kolotoč kolem vybírání jména, potřeb, obojku, první seznamování s novým domovem, hry a dovádění. Zvlášť důležitá je volba krmení. Štěňata a koťata potřebují navíc živiny pro růst, a pokud jich mají nedostatek či přebytek, mohou se u nich objevit vážné problémy. První rok života mláděte je totiž určující pro kvalitu celého jeho dalšího života.

Mnozí majitelé si často bohužel myslí, že když svému štěněti dopřejí maximum krmiva a výživných látek, dělají pro něj to nejlepší. Opak je ale pravdou. V současné době, kdy je na trhu přebytek různých výživových doplňků a všech možných značek krmiv, není problémem ani tak nedostatek některých látek, jako spíše jejich přebytek. Například u štěnat velkých plemen je při nadměrném příjmu vápníku vysoké riziko vzniku ortopedických poruch, jako jsou například deformace kostí nebo kloubů. Mnozí majitelé se také domnívají, že když budou své štěně krmit více, bude v dospělosti větší a monutnější. To však není pravda. Pes v takovém případě dosáhne své dospělé velikosti dříve a jeho váha tak bude vyvíjet nepřiměřenou zátěž na stále nedospělou kosterní soustavu a klouby štěněte.

Stejně tak může škodit zakořeněný zvyk podávat koťatům kravské mléko, které má úplně jiné složení než mléko kočičí a je tedy jako krmivo zcela nevhodné. Koťata navíc brzy po odstavu ztrácejí schopnost trávit laktózu, kterou kravské mléko obsahuje. Jeho zkrmování pak koťatům způsobuje zažívací problémy, jako je průjem, nadýmání nebo bolesti bříška.

Tyto příklady ukazují, že krmivo pro vyvíjející se štěňata a koťata musí být velmi pečlivě vyvinuto a prověřeno. Kvalitní krmivo, jako je například Hill'sTM Science PlanTM Healthy DevelopmentTM, které vzniká na základě nejnovějších vědeckých poznatků, je pečlivě vyvážené a dokáže naplňovat právě specifické nároky koťat a štěňat. Je dobře stravitelné a obsahuje vyvážený poměr důležitých živin, které jsou potřeba pro správný vývoj. Například L-karnitin, který podporuje tvorbu svaloviny a pevné kostry, nebo omega 3- mastné kyseliny DHA, které přispívají k optimálnímu rozvoji zraku a mozku. Klinicky prověřené antioxidanty pak napomáhají lepší funkci imunitního systému a zlepšují reakci na očkování.

„To, co pro vaše štěně a kotě uděláte v prvním roce, se bude odrážet v celém jeho dalším životě a také v kvalitě vašeho společného soužití," upozorňuje MVDr. Sylva Havelková, odborný konzultant společnosti Hill´s Pet Nutrition.

Požadavků na správnou výživu štěňat a koťat je opravdu mnoho, nabídka trhu je však pestrá a stačí si jen správně vybrat.

 

Kvalitní krmivo by mělo:

- být komerčně vyráběné z kvalitních surovin, kompletní a nutričně vyvážené

Ušetříte čas a zároveň máte jistotu, že štěně nebo kotě dostává opravdu vše, co potřebuje. Tento požadavek téměř není možné splnit domácí stravou. Její zdánlivou výhodou je cena, ale po započtení nákladů na doplňkové vitamíny, minerály, mastné kyseliny, kloubní výživu a další potřebné biologicky účinné látky se celkové náklady značně navýší.

- být určeno přímo pro daný věk mláděte (u psů i pro velikost daného plemene)

Nároky štěňat a koťat na výživu jsou velmi odlišné od nároků dospělého zvířete. Je proto důležité zvolit takové krmivo, které tyto rozdílné nároky plně pokryje. U štěňat se navíc výživa výrazně liší podle toho, zda se jená o malé nebo velké plemeno, proto vhodné krmivo opravdu pečlivě vybírejte. Pokud si nejste jistí, poproste o radu svého veterináře.

- být chutné a snadno stravitelné

Koťata a štěňata mají malý žaludek, nemohou tedy konzumovat krmivo najednou ve velkém objemu. Pokud je tedy krmivo vysoce kvalitní a snadno stravitelné, jsou i jednotlivé dávky výrazně menší a snižuje se tak riziko zažívacích problémů.
Díky použití kvalitních surovin je pak krmivo velmi chutné a zvířaty oblíbené.

- obsahovat komplex biologických antioxidantů

V naší lidské stravě se už téměř samozřejmě snažíme vyhnout umělým barvivům, konzervantům a syntetickým antioxidantům. Tak proč bychom jimi měli krmit našeho psa či kočku? Přírodní antioxidanty (např. vitamín C, vitamín E) přitom dokážou krmivo zcela přirozeným způsobem konzervovat a navíc povzbuzují a udržují dobrou funkci imunitního systému a zlepšují reakci štěňat a koťat na očkování.

- obsahovat esenciální mastné kyseliny, především omega-3

Bylo prokázáno, ža obsah omega-3 mastných kyselin (především DHA -dokosahexaenové a EPA - eikosapentaenové) v krmivu pro štěňata a koťata má blahodárný vliv na rozvoj jejich poměrně nezralého mozku a zraku. Díky tomu je mládě vnímavější, lépe se seznamuje s novým prostředím a následně je také bystřejší a lépe cvičitelné.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

e-mail na autorku článku: lucie.spevackova@eurorscg.cz

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

04.01.2013, 21:34
no myslim ze to pravda neni ,ale muzu se mylit:-)
26.01.2012, 23:59
Jen mi v tomto článku chybí zmínka o vzájemném poměru s ostatními minerály, např. fosforem. Nadměrné množství vápníku je relativní pojem, důležitý je právě onen poměr s ostatními prvky, ten ba měl být s fosforem cca: 1,5 (údaje se mohou lišit někde uvádí 1:1,3 - 1,6) ve prospěch vápníku, pokud je tento poměr nedodržen vede to ke špatnému metabolismu vápníku, ať už je ho hodně nebo naopak málo. Navíc je důležitý i vitamín D k jeho zužitkování. Další věc, kterou autor nezmínil je, že v granulích je často požívána anorganická forma vápníku (vápenec, apod.), která je hůře využitelná, takže občasné dodání vápníku vadit nutně nemusí. Sama ničím nepřikrmuji a zastávám stanovisko, že správně zvolené kvalitní granule stačí. Jen se domnívám, že pokud řeknu A musím dodat i B.
30.10.2010, 19:08
Skoda, ze dneska stale pretrvava "mytus" aby se stenatku ke granulim pridaval tvaroh :-/
Ac nejsem zastance granuli, tak pokud jsouvyvazene tak jak se stale rika a vyberou se spravne - pro stenatka, neni tudiz zapotrebi pridavani nejakeho tvarohu