Zkušenosti s chovem křepelek japonských

velikost písma:  A A A
06.02.2007, 12:32     Autor: Marián Franko     128353 zobrazení     283 komentářů

O křepelkách japonských toho najdete hodně, existuje literatura, na internetu najdete stránky chovatelů a prodejců. V tomto článku bych popsat spíše problémy v chovu, se kterými jsem se setkal, a které nebývají v literatuře uváděny. Článek není určen pro zájemce o intenzivní chov, ale spíše pro chovatele, kteří si chtějí pořídit pár křepelek a mít i nějaký užitek.

Chov

Křepelky si pořiďte kvalitní, naočkované proti nemocem, nejlépe z komerčního chovu. Pokud neuvažujete o odchovu (ten se v malém nevyplatí), nekupujte kohoutky. Kohoutci jsou sice pěkní, ale ve většině případů po čase šikanují křepelky a ty jsou nervózní, stresované a tím poklesne užitkovost. Kohoutci jsou navíc více hluční.  Ve venkovní voliéře je volání osamělého kohoutka slyšet v noci i desítky metrů daleko.

Nekupujte různé barevné mutace najednou. Kupte si jen jednu. Křepelky mají sklon šikanovat i jinak zbarvené jedince. V hejnu si nechte jen jednu barvu a stejně staré kusy. Nové křepelky přidávejte jen opatrně. Křepelky bývají velmi agresivní k novým spolubydlícím.

Pro chov křepelek nepotřebujete žádné speciální klece s roštem. Na 4 křepelky stačí klec vysoká 30cm a dnem 60x100cm. Takovou klec považuji ale za minimum. Křepelka je totiž od přírody pták, který při hnízdění vyžaduje samotu. Ikdyž křepelky šlechtěním jsou již hodně nenáročné, přesto bývají některé slepice při snušce agresivní. V hejnu toto chování sledujte. Pokud se křepelky poperou a ve výsledku bude některé téct krev, ihned ji oddělte. Takové zranění je záčtkem kanibalismu bez ohledu na velikost voliéry.

Křepelky jsou nejvíce spokojené ve velké voliéře. Čtyři slepičky budou nekonflikitní ve výběhu 1x2 metry, ve ketrém na dno dáme suchou mulčovací kůru naředěnou hoblinami, do rohu přidáme mísu s hlínou na popelení, přidáme dvě malé průchozí budky. Klid a jistotu křepelkám dá i několik větví se suchým lístím, ve kterém budou maskované. Takové uspořádání sice ztíží sběr vajíček, křepelky se ale nebudou navzájem provokovat a není třeba je tak často kontrlovat. Stačí pak jednou za tři dny posbírat vajíčka. Vodu i krmení podle možností dejte na dvě místa.

Křepelky Vám nebudou sedět na vejcích. Šlechtěním tuto schopnost ztratily. Je zdokumentováno jen minimum případů, kdy křepelka zasedla a vyseděla kuřátka. Pokud vám zvědavost nedá, pamatujte, že křepelka nežije v období hnízdění v párech ani hejnech. Slepička je sama a kohoutka navštěvuje jen kvůli páření, kdy ho sama vyhledá.
Pokud chcete  mít svůj vlastní odchov, potřebujete líheň. Na krmení a jeho obsahu N látek nešetřete. Odpovídající je směs určená k odchovu krůťat nebo bažantů a vždy se vyplatí ještě přilepšit strouhaným vajíčkem natvrdo nebo tvarohem.
 
Aklimatizované křepelky, mohou být v chráněné voliéře ubytovány celý rok. Takový chov však není určen pro produkci vajec.  

Krmení

Nejlepší je koupit kompletní směs pro nosnice a krmítka se zásobníkem. Tím zajístíme, že křepelky nebudou snášet na úkor vlastních zásob a nevysílí se. Můžeme křepelkám podávat i proso, pšenici, řepku, ovesné vločky, slunečnici, kardi, čirok, pohanku na zeleno nasekané pampelišky, vajíčko na tvrdo, tvaroh. Na tom všem si pochutnají. Vyžaduje to ale denně křepelkám předkládat čerstvé krmení, protože se rychle kazí a přidávat minerální doplňky. Křepelky bez kopmletní směsi  potřebují minimálně stálý přístup k písku a vápníku (vápenec nebo na jemno drcené skořápky). Pokud krmení není plnohodnotné, mají křepelky sklon se rychle  naučit zlozvyky, jako je pojídaní trusu nebo kanibalismus. Křepelky, které jsou v období snůšky a přitom nemají plnohodtné krmení vykazují dle mého pozorování větší nevraživost vůči sobě a to jak samice tak samci. 

Pro neužitkový chov míchám křepelkám směs v tomto poměru:

Pšenice: 3 díly

Loupaný oves: 1 díl

Směs prosa: 1 díl

Čirok: 1/2 díl

Pohanka: 1/2 dílu

Vojtěškové granule (drcené): 1/3 dílu


Tuto směs mají ptáci k dispozici pořád. Jednou za týden krmení večer odstavím a nechám křepelky vyzobat rozházenou potravu ve voliéře. Následující večer opět krmíntka vystavím.

V zimním období dodávám křepelkám směs olejnatých semen a rozinek:

Kardi: 1 díl
Slunečnice černá:1/2 dílu
Lněné semínko: 1/2 dílu
Řepkové semeno:1/2 dílu
Semenec: 1/2 dílu
Rozinky:1/2 dílu

Tuto směs mají ptáci v omezeném množství. Dle časových možností dávám v zimě na druhou půlku dne před večerem, nebo podávám množství na jeden den a to obden.

V letním období nahrazuji olejnatá semena zeleným krmením, tvarohem, sušeným vajíčkem na tvrdo a naklíčenou směsí semen.  

Ideální jsou krmítka, ktere znemožní křepelkám krmení znečistit trusem, nebo rozhrabat a zároveň se samy dosypávají. Krmítko je možné si vyrobit z pet lahví.

Do větší pětilitrové pet lahve je zasunutá menší. Vše drží tyčka (dřevěná hmožnidka o průměru 0,6 cm). Otvory v pet lahvích můžeme vystřihnout. Já ale volím si raději z hrubšího 2 mm drátu vyrobit šablonu, nahřát ji nad sporákem a otvory propálit. Mají pak zaoblené hrany a nehrozí, že se pták při krmení zraní.

Krmítko pro křepelky japonské Krmítko pro křepelky japonské Foto: Marián Franko

Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Foto: Marián Franko

Marián Franko Marián Franko
Autorem od: 20.11.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

22.10.2015, 18:48
Dobrý den vyplatí se dnes křepelčí farma jako podnikatelský záměr??
31.07.2015, 04:50
K čl.Pavla Hrubeše.
Měl jsem problém s holandskými plži. Váš problém se žížalami je v tom, že se v půdě nachází hodně organické hmoty. Přijeďte si ke mně pro dvě kachničky, které vše vysbírají a to jak plže, i žížaly. Občas to ale chce nahradit déšť zálivkou, což naláká žížaly i plže vylézt ze skříší. Zaručuji výsledek.H
24.05.2015, 19:54
Dobrý den, přemýšlím, co bych mohl volně vysadit na nevelkou zahradu, abych snížil doslova zamoření žížalami (zní to absurdně, ale i odborníci potvrdili, že něco takového ještě neviděli). Uvažuji o dvou třech co nejmenších nelétavých tvorečcích, kteří budou volně (nevoliérově) po zahradě a vedle krmítka se budou "přiživovat" na hmyzu a nebude po nich zbývat velké množství trusu. Přemýšlel jsem o perličkách či křepelkách. Co si o tom myslíte? Myslíte, že to má smysl zkoušet? D9ky. Hrubeš
22.01.2015, 20:41 Didakt
Mimochodem měl bych sám dotaz. Chtěl bych si pořídit pár nosných křepelek - slepiček a k nim jednoho kohoutka....slepiček asi 3-4, kohoutka jednoho. Je to dobrý poměr? Jinak klec si chci udělt sám. No chtěl bych si koupit násadová vajíčka a sám si křepelky odchovat odmalička no jak tu čtu je to opravdu makačka....co myslíte? Nebo je lepší si koupit už kuřata či větší kuřata? No měl bych je v bytě....smrdí hodně? Díky za případně odpovědi:-)
22.01.2015, 20:33 Didakt
Ahoj:-) Chystám se začít s chovem japonských křepelek a jsem teď jako houba na veškeré info o nich. Koukám, že zdejší diskuze je velmi plodná a dozvěděl jsem se zde snad všechno co jde. Jen je opravdu velká škoda, že jak krásně se rozjela tak i zanikla a už sem nikdo nepíše nové postřehy, poznatky, své úspěchy, dotazy, nedává sem fotky, .......kdyby se náhodou někdo našel kdo by něco z toho sem chtěl dát velice to uvítám, jelikož chov křepelek se stále rozmáhá a je stále o čem diskutovat:-)
30.12.2014, 15:33 safyx
Super diskuze, spoustu zajímavých poznatků, zkusím taky jeden přidat, co by se mohl hodit:, ve zveráči sice namíchají dobrou směs - pokud máte štěstí a oni vědí co po nich vůbec chcete, ale mě se krásně osvědčilo toto: http://www.krmivahulin.cz/Ostatni-krmiva/PTACTVO/Krepelky/ - přišla jsem na to náhodou, kupuju od nich domácí boilies...
28.03.2014, 19:57
Dobrý den. Prosím tu směs s těch semen jim dáváte v celku nebo je pomelete. S pozdravem Bob
08.12.2013, 19:05
mužete mi poradit kde v praze seženu krmítko se zasobnikem a plata na vejce ? dík za odpověd na email TUNASENA@SEZNAM.CZ
15.08.2013, 16:45
Moc prosím o radu...křepelátka mají už 12.den (vysezena a odchována pod kvočnou), 1 bohužel nemůže 3.den pořádně chodit - jako by mu schromly nožky. Jinak baští a snaží se. Je mi líto ho utratit, hlavně nevím čím to může být? Krmím Orluxem pro odchov křepelčat a bažanťat + občas moučný červík, Probiotika a teď jsem ještě přidala trošku Plastinu. Kde může být chyba??? Děkuji za rady. Katka
09.08.2013, 23:39
Paní Marie, hlavně jestli se Vám podařilo udržet na živu alespoň některá křepelátka. Pokud je krmíte směsí K1, tak už žádné další krmivo doplňovat nemusíte.
07.08.2013, 10:23
Děkuji za odpověď. Já jim K1 dávám ale dávala jsem jim to vajíčko. Příště ho nebudu dávat ještě jednozu děkuji
03.08.2013, 16:43
...nevím, možná jim je moc horko, tak " shazují kožíšek" v podobě peří. Pokud jsou jinak zdravé a snáší vajíčka, tak si z toho nic nedělejte. Možná, až se ochladí, že jim opět peří naroste. Nebo se jim pokuste udělat nějakou "klimatizaci". Mám zkušenost, že jim nejlépe vyhovuje teplota od 18°C do 25°C.
03.08.2013, 10:12
zdravím, chci se optat, chovam křepelky už třetim rokem ..uspešne i lihnu a odchovavam.. ted se mi ale stalo něco s čim si nejsem uplne jisty.. křepelky ze dne na den mají uplně hola zada, nepřepeřují,krmivo i prostro j epořad stejny..navíc aninevidím že by se nejak ozobavaly... bilkoviny i zelenho mají dost..tak nevim co s tim.. snaši perfektne jen ten vzhled je nic moc:-) díky.. petr.
31.07.2013, 21:11
Pro Orel: Pokud tzv. "Faraoni" nejsou kříženci s nosnými křepelkami, a pokud slípky čistokrevní "faraoni" budou mít mezi sebou kohoutky také "faraony", tak se z vajec vylíhnou také pouze "faraoni". Pokud dojde ke křížení, tak první filiální generace ( tj. F1) je stejnorodá exterierem. avšak geneticky ne. Proto když spáříte slípky F1 s kohoutky F1, dojde v další generaci (tj. F2) k rozštěpení vlastností zřejmých tak, že většina vylíhnutých jedinců jeví různé odlišné vlastnosti, a to jak např. v barvě peří, tak i ve snášce i v přírůstcích masa.
31.07.2013, 15:36
Dobrý den
Jsem naprostý laik a proto se ptám :-)
Zajímalo by mne zda si zachovají potomci křepelek faraonu vlastnosti rodičů ?
Jinými slovy potomci budou opět faraoni ?
30.07.2013, 20:48
Pro Marii: Okamžitě musíte pro křepelčí kuřátka koupit pro ně vhodnou krmnou směs průmyslově vyrobenou. Nebo alespoň krmnou směs K1 specielně určenou pro odchov malých kuřat ( nebo malých krůťat). Padání a úhyn křepelčích kuřátek způsobuje nevhodné krmení vařeným vajíčkem. Dle veterináře lze např. malá krůťata zabít předávkováním bílkovinami jednostarnným krmením vařenými vejci. ZEPTEJTE SE ZKUŠENÉHO ČLOVĚKA, KTERÝ UŽ KŘEPELČÍ KUŘATA ODCHOVAL.
28.07.2013, 16:30
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat na křepelky. Koupila jsem si větší a s nima jsem spokojena. Hezky už snáší. Ale koupila jsem si vajíčka do líhně. A vylíhla se jen tak polovina. Svítím jim mají krmení vajíčko a přesto po 14 dnech začínají padat a rozjíždět nožičky a pak chcípnou. Je my jich líto když má člověk s tím takové práce. Můžete my někdo poradit byla bych ráda děkuji
15.07.2013, 08:05
Děkuji moc za radu, dnes jsem objednala 16 násadových vajíček od pana Kanclíře. Sám prý však nemá s takovým líhnutím zkušenost, ale prý by snad vysedět měly. Odchov mi však doporučil pod lampou. Slepičky se spolu snáší, jen ty druhé, které vlezou k nim do kukaně vyhání a štípají. Asi je zatím nechám sedět spolu, později je radši rozdělím. Jinak je mi jasné, že se nevylíhnou všechna kuřátka. Spíš se mi nabídla možnost to zkusit, tak jsem neodolala. :-)
14.07.2013, 22:20
Katce B. : Nejdůležitější pro Vás bude sehnat oplodněná vajíčka. Počet vajíček, která 1 slepička obsedne, můžete vyzkoušet i na Vašich neoplodněných vajíčkách: zkrátka je pod ní naskládáte a uvidíte, kolik se tam vejde, aby žádné nezůstalo nezasednuté. Odhaduji, že to bude maximálně 9 ks vajíček pod 1 slepičku. Pokud obě kvokající slepičky sedí klidně vedle sebe a navzájem se neruší, tak tak mohou sedět vedle sebe v jedné kukani dál. Hnízdečka pokud možno udělejte hlubší, jemným senem vystlaná. Ke hnízdům jim dejte misku s krmením a druhou misku s vodou (do každé misky doprostřed dejte těžší kámen. Líhnivost křepelek je prý poměrně nízká cca = 30%. Takže ( 2x9):3 = 6 asi by se Vám mohlo vylíhnout kuřátek; prý jsou velmi maličká a mohou se utopit i v napáječce s nízkou hladinou vody. Ale říkám: BEZ OPLOZENÝCH VAJÍČEK JSOU VŠECHNY PŘÍPRAVY MARNÉ. Pokuste se nalézt chovatele, který Vám prodá oplozená vajíčka a ukáže Vám odchovničku, kde už kuřátka úspěšně odchoval.
14.07.2013, 21:16
Ráda bych se vrátila k tématu přirozeného odchovu křepelek...respektive požádala o radu. Dvě slepičky mi zasedly na vajíčka (nemám ale kohoutka, takže bych musela sehnat někde vajíčka oplodněná), poradí někdo, jak na to? Slepičky jsou teď vůči ostatním dost agresivní, takže asi je dát úplně stranou, ale můžou být třeba v kukani společně? Nebo radši oddělit? Jaké podmínky jim připravit? Jak postupovat při líhnutí a kolik vajíček jsou schopny obsednout? Díky za rady a případné zkušenosti. K.