Na Domažlicku trápí rybáře volavka popelavá

velikost písma:  A A A
26.02.2014, 17:05     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1369 zobrazení     0 komentářů

Volavka popelavá začala působit rybářům na Domažlicku nemalé škody, devastuje pstruhové vody. Zatímco s kormoránem si rybáři umí poradit a na západě Čech mají už několik let výjimku na jeho odstřel, s volavkou teprve řešení hledají.

Volavka nás trápí už dlouhou dobu. Nemá žádného predátora, a tak se relativně rychle rozmnožila. Stoupne si do mělčiny a všechno, co plave kolem ní, likviduje, říká aktuální problém předseda kdyňských rybářů.

Podle něj právě volavka hojně požírá pstruhy v jejich revíru. Dřív nám škodili tím, že regulovali potoky, byly otravy, přesto jsme pstruhy v potocích udrželi. Ale volavka nám to zdecimuje tak, že potoky jsou prázdné. 

Hospodář Západočeského územního rybářského svazu Jaroslav Vogl nevnímá volavku jako úhlavního nepřítele rybářů. Zásadní problém pro nás není volavka, ale kormorán velký. V roce 2013 byla škoda přes 4,5 milionu. Bylo to tak loni, předloni, dvanáct let zpátky, a je to prakticky stejné.

A právě u kormorána se západočeským rybářům podařilo získat výjimku na jeho odstřel. Ten ale neprovádějí sami vyznavači Petrova cechu, nýbrž myslivci. 

V případě volavky budou rybáři o odstřel také žádat. Ovšem, pokud bude odstřel schválen, bude problém ji odlovit, protože je úžasně plachá a chytrá. Rychle se zvedne a odlétne, ale za hodinu nebo dvě se zase vrací. 

Volavka popelavá je rybáři považována za škůdce Volavka popelavá je rybáři považována za škůdce

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.