Na Domažlicku trápí rybáře volavka popelavá

velikost písma:  A A A
26.02.2014, 17:05     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1999 zobrazení     0 komentářů

Volavka popelavá začala působit rybářům na Domažlicku nemalé škody, devastuje pstruhové vody. Zatímco s kormoránem si rybáři umí poradit a na západě Čech mají už několik let výjimku na jeho odstřel, s volavkou teprve řešení hledají.

Volavka nás trápí už dlouhou dobu. Nemá žádného predátora, a tak se relativně rychle rozmnožila. Stoupne si do mělčiny a všechno, co plave kolem ní, likviduje, říká aktuální problém předseda kdyňských rybářů.

Podle něj právě volavka hojně požírá pstruhy v jejich revíru. Dřív nám škodili tím, že regulovali potoky, byly otravy, přesto jsme pstruhy v potocích udrželi. Ale volavka nám to zdecimuje tak, že potoky jsou prázdné. 

Hospodář Západočeského územního rybářského svazu Jaroslav Vogl nevnímá volavku jako úhlavního nepřítele rybářů. Zásadní problém pro nás není volavka, ale kormorán velký. V roce 2013 byla škoda přes 4,5 milionu. Bylo to tak loni, předloni, dvanáct let zpátky, a je to prakticky stejné.

A právě u kormorána se západočeským rybářům podařilo získat výjimku na jeho odstřel. Ten ale neprovádějí sami vyznavači Petrova cechu, nýbrž myslivci. 

V případě volavky budou rybáři o odstřel také žádat. Ovšem, pokud bude odstřel schválen, bude problém ji odlovit, protože je úžasně plachá a chytrá. Rychle se zvedne a odlétne, ale za hodinu nebo dvě se zase vrací. 

Volavka popelavá je rybáři považována za škůdce Volavka popelavá je rybáři považována za škůdce

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.