Aktuálně: 4 979 inzerátů173 937 diskuzních příspěvků17 749 uživatelů
novak vladimir
novak vladimir (35 příspěvků) 01.06.2013, 11:06:45 xxx.xxx.219.8
Dobrý den, jasně, že existuje více druhů hmyzožravých, které lze chovat celoročně venku - ve valné většině by se ale jednalo o ptáky eurofauny, ale to už je jiná kapitola (povolení k chovu, evidence atd.). S pozdravem Novák - Chlum u Třeboně
novak vladimir
novak vladimir (35 příspěvků) 01.06.2013, 10:54:19 xxx.xxx.219.8
Dobrý den, i tuto kombinaci jsem v minulosti zkoušel. Do voliér o rozměrech cca 2x2x1 m (d,v,š) jsem k páru hmyzáků (leskoptve, pagodoví špačci, timálie, šámy aj.) umístil pár křepelek nebo křepelů. Ptáci se relativně snášeli, ale problém byl v tom, že večer šli hrabaví "na hřad" a obvykle si k nocování vybírali střechy budek, v nichž hnízdili zmiňovaní hmyzáci,a neustále je tak vyrušovali. V dobách tohoto " experimentování" jsem též zaznamenal případ, kdy pár šámů lovil ve voliéře čerstvě vylíhnutá kuřata čínských křepelek ! Stejně se chovaly i leskoptve tříbarvé a purpurové! Takže z mých zkušeností - opět špatná volba! Na druhé straně - kdo nic nezkusí, nic nezkazí. S pozdravem Novák -Chlum u Třeboně
novak vladimir
novak vladimir (35 příspěvků) 31.05.2013, 20:36:43 xxx.xxx.219.8
Dobrý večer, Radku, nevím, jaké má tazatel zkušenosti s chovem "naší" zájmové skupiny ptáků, ale dle mého úsudku se ptal , jaké druhy mohou být společně (!) celoročně chovány ve velké voliéře, a přitom preferoval timálie - tento fakt ti zřejmě unikl ( já jsem si to vyvodil z jeho dalšího příspěvku). Pro tazatele tedy upřesňuji tvou odpověď : v žádném případě nekombinovat timálie s kraskami, strakami, špačky rudokřídlými nebo posledně zmiňovanými sojkovci. To by to dopadlo....... S pozdravem Novák - Chlum u Třeboně
novak vladimir
novak vladimir (35 příspěvků) 31.05.2013, 20:16:51 xxx.xxx.219.8
Dobrý večer. z vlastních dlouholetých zkušeností s chovem plodo a hmyzožravých ptáků jednoznačně odmítám odchov těchto ptáků ve společných voliérách, a to z těchto důvodů : - každý druh vyžaduje specifický biotop - ptáci se více či méně vyrušují - může docházet ke zbytečnému napadání při ochraně teritoria ( v době hnízdění) -dávkování živočišného krmiva v době, kdy některé páry mají mladé a jiné ne, je velký problém -vyrušování již hnízdících ptáků chovatelem při čištění společného chovatelského zařízení (při větším počtu ptáků dochází k intenzivnějšímu znečišťování), a tak bych mohl pokračovat.... Znovu podotýkám, že zde prezentuji své vlastní zkušenosti. Dokonce i mezi jednotlivými voliérami mám dvojité pletivo (v době hnízdění se napadají samci různých druhů leskoptví, loskutáci se též při sebemenší příležitosti oženou po menších sousedech, o zoborožcích ani nemluvě....). Něco úplně jiného je okrasná voliéra , kdy nám nezáleží na odchovech, ale pouze na pohledu do voliéry, kde se prohánějí ptáci různých barev a velikostí ( podobné je to v zimním období, tedy v době klidu). V těchto případech lze nakombinovat opravdu mnoho druhů opeřenců. Věřte, pokud chcete odchovávat (což předpokládám), vybudujte raději několik ( i menších) voliér a hmyzáky chovejte vždy pouze po páru. Uvidíte, že úspěchy se určitě dostaví. PS: Zrovna u zmiňovaných timálií čínských není odchov až tak jednoduchý (ptáci nasednou, vysedí mladé, krmí... a pak to přijde - většina mláďat vyskáče z hnízda v době, kdy nejsou letuschopná a cca 2 dny tráví na dně voliéry. A tady je hlavní příčina neúspěchu - mladí prochladnou a hynou.Podaří-li se toto krátké období nějak přečkat (na noc brát mladé domů,vhodná podestýlka na dně voliéry, mít štěstí na teplé noci atd), pak je většinou vyhráno. S pozdravem Novák - Chlum u Třeboně
novak vladimir
novak vladimir (35 příspěvků) 08.06.2011, 07:40:33 xxx.xxx.72.19
Dobrý den, co se kuřecích srdíček týče, tak na ně nedám dopustit. Krmím je ale syrová na drobno pokrájená a berou mi je prakticky všichni ptáci (leskoptve, špačci, majny, toka, krasky, vč. loskutáků)! Mláďata jimi začínám přikrmovat od stáří cca1 týdne. Musím ale podotknout, že srdíčka jsou jedním z několika druhů nabízených živočišných krmiv. S pozdravem Novák - Chlum u Třeboně
novak vladimir
novak vladimir (35 příspěvků) 30.05.2011, 19:49:35 xxx.xxx.218.48
Dobrý večer, před několika roky jsem popisoval své zkušenosti s chovem (a odchovem) leskoptví purpurových ( v té době všeobecně mylně nazývaných mezi dovozci i chovateli hmyzáků leskoptev kovová). Článek vyšel v Nové Exotě a určitě by se nechal dohledat. Přestože leccos dnes praktikuji v chovu hmyzáků jinak ( např. krmiva), podstata chovu ale zůstává i po letech stejná. S pozdravem Novák - Chlum u Třeboně
novak vladimir
novak vladimir (35 příspěvků) 16.02.2011, 16:57:14 xxx.xxx.218.48
Dobrý den,pro začátečníky je třeba zmínit i fakt , že při osazování voliér zelení je třeba dbát na to, aby rostliny nebyly přímo pod větvemi, kde ptáci hřadují (nebo s oblibou vysedávají). V těchto případech dochází k nadměrnému znečišťování rostlin trusem ptáků a estetický efekt se potom míjí účinkem. Ono pak ani kropení hadicí nebo smáčení rostlin deštěm v takových případech už nic moc neřeší. Novák - Chlum u Třeboně
novak vladimir
novak vladimir (35 příspěvků) 31.12.2010, 17:17:45 xxx.xxx.218.48
Všem kolegům - chovatelům plodo a hmyzožravého ptactva přeji do roku 2011 hodně zdraví a chovatelských úspěchů. Novák Vladimír - Chlum u Třeboně
Obrázek
novak vladimir
novak vladimir (35 příspěvků) 19.10.2010, 17:58:10 xxx.xxx.218.48
Dobrý den, tak dnes jsem nakoukl do hnízda "buffonů" (ve venkovní voliéře), a zatím vše probíhá dle mých představ. Rodiče sedí jako přikovaní, zatím vzorně krmí a pod nimi 2 mláďata ve stáří jednoho týdne. Samici se z mláďat evidentně nechtělo.
Obrázek
novak vladimir
novak vladimir (35 příspěvků) 18.10.2010, 18:55:09 xxx.xxx.218.48
Dobrý večer, z této fotky si nikdo netroufne odhadovat pohlaví všech tří ptáků (hlavně toho uprostřed). Prostě špatné foto. Pokuste se ptáky nafotit z větší blízkosti a hlavy z "profilu". Pak by to neměl být problém. Jinak pohlaví se dá celkem spolehlivě určit podle velikosti a tvaru hlavy - samec ji má mohutnější a jakoby "hranatou". Při srovnání je samice v hlavě jemnější. Zobák samce je delší a díky náznaku "hřebenu" (svrchní část horní čelisti) působí mohutněji než u samice. Jak ptáci "stárnou", samcům dolní čelist zobáku ztmavne až zčerná u samic je zobák světlý. No a nakonec, pokud ptáky vezmete do ruky, samec je v těle mohutnější, což nemusí být na první pohled , na vedle sebe sedící ptáky, patrné. S pozdravem Novák -Chlum u Třeboně
novak vladimir
novak vladimir (35 příspěvků) 12.10.2010, 19:44:18 xxx.xxx.218.48
Dobrý večer Davide, co se týče přezimování turaků několika druhů ve společné voliéře, viděl bych to asi takto : pokud se jedná o mladé, nespárované ptáky, myslím, že by problém nebyl. U starších, chovuschopných ptáků je to ale jiné ( samci bývají v době toku velice agresivní). Pokud je budete zimovat při vyšší teplotě a vydatném krmení, může přijít tok nekontrolovaně a ptáci se mohou vzájemně i zabít (zkušenost př. Krlína a právě s druhy buffon a banánovec). Samozřejmě, že záleží i na velikosti voliéry. Já osobně preferuji oddělený chov i zimování všech svých svěřenců. Třeba vám časem někdo sdělí i jiný názor. S pozdravem Novák - Chlum u Třeboně
novak vladimir
novak vladimir (35 příspěvků) 05.10.2010, 19:51:30 xxx.xxx.218.48
Dobrý večer, turaka na snůšku nasedly 20. září v době, kdy se na pár dnů oteplilo. Navíc v dlouhodobé meteorologické předpovědi se mluvilo o tom. že v polovině října by mělo přijít "babí léto", tak jsem situaci nijak neřešil. Navíc po vylíhnutí mláďat na ně oba rodiče velice pevně nasednou a minimálně týden se od nich nehnou ( mimo krmení a vyprazdňování, ale jeden z rodičů vždy na hnízdě zůstává). Takže uvidíme! Pokud vše dobře dopadne, hodlám mláďata odebrat ve stáří 10-14 dní, tedy koncem října.Pak už je dokrmování mladých "brnkačka". Tohle je samozřejmě má představa, ale jak to všechno dopadne - bůh ví..... Novák - Chlum u Třeboně
novak vladimir
novak vladimir (35 příspěvků) 01.10.2010, 19:04:03 xxx.xxx.218.48
Dobrý večer,i naše mláďata "buffonů" prospívají dobře. Z důvodu nepřízně počasí jsme je museli po opuštění hnízda z venkovní voliéry odchytit a umístit do zimoviště. Zde obě mláďata zkrotla, nechají se podrbat a berou pamlsky z ruky.
Obrázek