Aktuálně: 5 601 inzerátů168 343 diskuzních příspěvků17 659 uživatelů
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 26.10.2010, 20:25:48 xxx.xxx.38.222
Dobrý večer. Podle toho, co jste napsal usuzuji, že jste pán, který přispíval na fauně. Snad se nemýlím. Vítám Vás tedy na tomto webu a jsem ráda, že jste se zde objevil:-) Vaše příspěvky jsem četla velice ráda a doufám, že sem občas napíšete něco ze svých bohatých vědomostí a postřehů.
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 23.10.2010, 02:38:42 xxx.xxx.38.222
Tohle je malý příklad, jak spolu mohou kamarádit dva jiné druhy: naše fenka samojeda a gepardice, jsou stejně staré a vyrůstaly spolu. Když spolu mohou jít společně na procházku, tak si to opravdu užívají.
Obrázek
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 23.10.2010, 02:11:14 xxx.xxx.38.222
Je známo mnoho případů, kdy se šelma v přírodě ujala mláděte jiného druhu, které by za normálních okolností zabila. Mládě však vždy uhynulo, protože se o něho logicky neuměla postarat a ochránit ho, poskytnout mu to, co tento jiný druh potřebuje. U zvířat v zajetí je situace jiná - tam může suplovat biologickou mámu člověk a zajistit tak přežití mláděte a dva odlišné druhy zvířat se mohou stát kamarády, zvláště pokud spolu vyrůstají od malička.
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 13.10.2010, 18:57:03 xxx.xxx.38.222
Já zase očekávám do půl roku první páření u gepardů. Ale ono to nezáleží na nás, ale na nich. Snad budou při chuti, no a my chovatelé si budeme navzájem držet palce :-)))
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 11.10.2010, 01:45:43 xxx.xxx.38.222
Dobrý večer Pavle. Na té fotce není ona zmiňovaná nezkrotná samička, ale jeden z odchovaných kluků. Jeho výraz Ti nemusí nahánět strach, není to pohled výhrůžný, ale zvědavý - zajímal ho fotoaparát. Kočky mají úžasnou mimiku a hru těla, podle kterých poznáš, co chtějí v následující chvíli udělat, jak se právě cítí atd. Oceloti mají také širokou škáku zvuků, kterými Ti dají najevo, že jsou nervózní, unavení, rozzlobení, hladoví nebo si chtějí hrát či vyžadují jinou pozornost. To vše se během chovu naučíš rozeznávat. Těžko se Ti podaří sehnat zaráz celý pár, i když mně se tato příležitost naskytla už 2x. Byla by opravdu škoda zůstat jen u jednoho jedince - jak pro něho, tak pro Tebe. Je lepší časem vytvořit pár a pokusit se o odchov. S párem získáš mnohem více vědomostí i zkušeností a bude to i zábavnější. Tady je ale třeba si rozmyslet míru krotkosti. Pokud budeš mít prvního ocelota ochočeného, budeš muset ochočit i druhého. Nelze dát dohromady krotkého a divokého jedince, protože ten divoký by pravděpodobně toho krotkého zabil. Pro budoucí chov je ideální mít je oba polokrotké. tzn., že za nimi můžeš do výběhu, ale nebudou přítulní a nenechají se ani pohladit. Vtomto případě ani nejde tak o ochočení, jako spíše o výchovu a návyky. Také v případě veterinárního zásahu je s nimi lepší manipulace. Pokud ale trváš na ochočení, vezmi v úvahu, že se zvířeti budeš muset věnovat několik hodin denně, hrát si s ním, krmit ho z ruky, ze začátku respektovat jeho "lumpárny" a postupně ho vychovávat, aby nevytahoval při hře drápky, kousal jen snesitelně, potřebu vykonával na jedno místo neničil zařízení bytu atd. Počítej i s tím, že první měsíce budeš mít na rukou škrábance a nevyhneš se ani kousnutí, ale není to žádná tragédie. Naproti tomu si s malým ocelotem užiješ spoustu legrace. Co se týká toho, zda je lepší na ochočení samec nebo samice, je to jedno. Samci jsou všeobecně víc umazlení, taky větší závisláci na majiteli a nedostatkem pozornosti vyloženě trpí(mluvím o ochočených). Samice jsou zase hodnější, méně žárlivé, rozvážnější a samostanější, což přirozeně vyplývá z jejich životní role stát se matkou. Pokud se rozhodneš pro pár, je třeba tomu přizpůsobit i výběh, ale o tom zase až příště.
Obrázek
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 10.10.2010, 20:05:29 xxx.xxx.38.222
Dobrý den. Naprosto nenároční na chov jsou rysi(kanadský, ostrovid), také karakal a ocelot, ale ten potřebuje v zimě vytápění. A samozřejmě lze začít s chovem všech druhů divokých koček : k. plavá, slaništní, bengálská, pouštní, mramorovaná, divoká, arabská atd. Manula nedoporučuji.Ze všeho nejdřív je třeba si ujasnit, jaké zvíře chcete, a pak shánět o tomto druhu veškeré info ohledně chovu, péče, způsobu zacházení, krmení atd. Samozřejmě je třeba zjistit, zda je zvíře vůbec dosažitelné.
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 10.10.2010, 19:55:02 xxx.xxx.38.222
Tak jsem na to mrkla a je to super - nádhera! Ty šelmy jsou jak živé. Na Váš dotaz odpovím zítra, dnes už to nestihnu a od 22 hod mi nepojede internet, tak se omlouvám.
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 09.10.2010, 20:17:23 xxx.xxx.38.222
Vyrozuměla jsem z Tvých příspěvků, že bys chtěl samici ocelota. Než Ti odpovím na Tvůj dotaz, tak potřebuji vědět, zda chceš mít zvíře v budoucnu na chov a pořídit ještě samce, nebo zůstaneš jen u jednoho kusu(to by byla škoda). Další můj dotaz je, zda chceš zvířátko zcela krotké, polokrotké nebo přirozené a divoké. Od toho se odvíjí i doba, kdy je mládě třeba vzít od matky. Jinak budoucí divokost lze poznat stěží, řekla bych, že záleží hodně na výchově. Jsou samozřejmě jedinci, které neochočíš i kdyby ses stavěl na hlavu, jedno z našich 7 odchovaných mláďat takové bylo. Tahle samička byla už od narození vysloveně nepřátelská.
Obrázek
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 04.10.2010, 01:17:19 xxx.xxx.38.222
Většinou si každý najde zdroj krmení v blízkosti bydliště, např jatka, ale jsou u nás i firmy, které rozváží maso pro zvířata na základě objednávky po celé republice až domů. Není problém sehnat dodavatele masa za rozumnou cenu, ale pozor se musí dát na kvalitu. Třeba za 18 Kč/kg hovězí je většinou jen ořez a ten není z hlediska kvality pro šelmy moc vhodný. Trochu problém je sehnat králíky a jednodenní kuřátka(líhní je u nás málo). Já jsem od Brna a sehnat v okolí králíky je nemožné, tak pro ně jezdím až do Prahy, ale zase mám hned za rohem líheň a drůběžárnu.
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 03.10.2010, 12:52:04 xxx.xxx.38.222
Jinak se krmí mláďata a jinak dospělé šelmy, záleží na věku. Já krmím dospěláky jednou denně, nedodržuji žádný jednodenní půst v týdnu, ten je vhodný jen u velkých šelem. Během několika dnů sem napíšu v článku něco bližšího o krmení šelem v zajetí, tak to teď nebudu rozepisovat. Jinak je úplně jedno, v kterou denní dobu dostávají krmen, ale je třeba to dobu dodržovat. Vzhledem k tomu, že většina druhů šelem je aktivní za šera a v noci a v té době v přírodě taky loví potravu, tak já krmím na noc.
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 03.10.2010, 09:51:27 xxx.xxx.38.222
Ještě k tomu krmení živou potravou: zákon ČNR č. 146/1992 sb. na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů č. 162/93 sb., 167/93 sb. a 193/94 sb. zakazuje zkrmování živých zvířat, jestliže krmený druh živočicha nevyžaduje živou potravu. A šelmy ji rozhodně nepotřebují. Živá p. se používá hlavně v teraristice, v té já se nevyznám, ale vím o teraristovi, který krmí hady mrtvou potravou zmraženou a před krmením ohřátou na pokojovou teplotu, a ten tvrdí, že s tím není žádný problém zvlášť u velkých hadů. Problém prý je jen u hadů přímo z odchytu.
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 02.10.2010, 22:13:03 xxx.xxx.38.222
Naši oceloti jsou ochočení a naučení na vodítko, takže s nimi chodíme na procházku každý den. Jsou jak domácí kočky, i když nebyli odchovaní na flašce, ale pod mámou. Dají mse ochočit a leccos naučit, když se jim věnuje hodně času. Na stravu jsou pohodový, nevybíraví. Já krmím hov. srdcem, hov. svalovinou, kuřecím, krůtím, králíkem a jednodenními kuřátky. Hlodavce mi nechtějí žrát. Občas je dobrá ryba, denně dávám žloutek na srst a v zimě, kdy nemají možnost si čistit žaludek trávou dávám salát nebo salátové okurky a pórek - ten mají nejraději. Na mlsání jim dám občas šlehačku nebo pribináček. Živá je podle mě u zvířete v zajetí zbytečná, navíc podporuje agresivitu.Kromě toho krmení živou potravou je zákonem zakázáno.
Obrázek