Aktuálně: 5 002 inzerátů173 752 diskuzních příspěvků17 746 uživatelů

LÍHNĚ a jejich (naše) výsledky

jedovinka
jedovinka (18 příspěvků) 14.03.2008, 10:31:18 xxx.xxx.178.82
našla jsem dva roky starou "reportáž" narození kuřete. Tématicky se sem hodí. Letoční se budou kovat až na začátku dubny, líneň jsem nasazovala teprve ve středu.
Obrázek
jedovinka
jedovinka (18 příspěvků) 14.03.2008, 10:44:52 xxx.xxx.178.82
ještě, pro pečlivky. Líhnuté kuře je po mámě hybridce a kohoutovi pámbu ví (měla jsem mix kříženců zakrslých plemen) a suché kuře je plemeno pánubohu se povedlo. Rok před tím jsem dostala krabici týdenních kuřat od kamaráda s tím že neví kdo je máma a kdo táta, byl jsem půl roku nemocný a žena mi to hodila dokupy aŤ tak nelítá s kýblem krmení. Nechala jsem je ze sportu dospět a na jejich vajíčkách jsem testovala líheň vlastní konstrukce, než se pustím do čistého plemene
ovecka
ovecka (8 příspěvků) 14.03.2008, 10:49:21 xxx.xxx.56.118
Martino, mám na Vás dotaz. již několikrát jsem se ve Vašich příspěvcích dočetla, že jste "vředila" vejce. Co to prosím je? Přiznám se, že toto slovo neznám. A ještě k teplotě v líhni, když Vám stoupá nad 39 stahujete ji dolů, nebo necháváte prvotní nastavení. Mám nyní nasazeny pižmovky, nastavila jsem si 37,7. Ale dnes 2 den po nasazaní, byla ráno teplota 39. Mám ubírat? Díky Dana
jedovinka
jedovinka (18 příspěvků) 14.03.2008, 13:40:19 xxx.xxx.178.82
Aha, Dani, vředění je stav, kdy zapnu líheň, nechám jí nahřát, vložím do ní vejce, natahuji si budíka na otáčení a s napětím čekám prvních pět, šest dní do prosvětlení a vyřazení neoplodněných vajec To je pro okolí ještě pohodička. Pak nastává druhá fáze, od prosvětlení na zjištění oplozenosti k prosvětlení na přendání na dolíhňové lísky. Ke značnému napětí jak to dopadne, se ještě přidává , zda jsem je při prvníp prosvěcování nepodchladila, nebo nepřehřála, jestli zaznamenaný překmit nebyl na vejcích měřený (nikdy nebyl, ale ci kdyby...), jestli darebáci energetici bez upozornění nevypnuli proud, když jsem byla v práci... A vrcholí to ve dny očekávaného klování. Jestli mají dost vzduchu a dobře mi funguje ventilace.... a milion dalších obav no a to jsou dva dny, kdy manžel jezdí k mamince.
Ale je to jen u prvního líhnutí v sezóně - líhnu i 10 cyklů, ale to je s postupným nasazováním vajec. Normálně zažínám v půli února a končím klubáním v půli června.
Vloni mě potrápila aspergilla, už vím jak jsem k ní přišla, tak jsem udělala snad vše na její likvidaci, nasadila jsem celkem pozdě a mám plnou hlavu jestli jsem plíseň zlikvidovala doopravdy ze všech mikropórů zařízení líhně a jestli jsem desinfekcí neotrávila vajíčka.
No a tyhle všechny obavy, očekávaný možný nezdar, skoro měsíční jediné téma rozhovoru - inkubace, a těsně před klováním ozývající se bolest žaludku manžel shrnul do odpovědi, proboha nevřeď. A tak jedním slovem shrnul mojí krátkodobou každoroční nesnesitelnost.

K té teplotě. Líheň jsem si vymyslela sama, protože cenově dostupné byly malé a velikostí vyhovující zase nemravně drahé. Mám ruční otáčení vajec, ale nucenou ventilaci. Při určení teploty jsem vycházela z poznatku, že pod slepicí se pohybuje teplota na vejcích 33,4 – 38,8°C (to je střed 36,1°C!?!) (autor Havlín, tuším Začínáme s chovem) a že teplota pro líhně s nuceným oběhem 37,6 – 37,8°C
Protože mám lehce předimenzované keramické topné těleso, tak má i větší tepelný doběh - teplota se ještě chvíli zvyšuje i po jeho odpojení termostatem a na druhou stranu i jeho reace na sepnutí je drobně zpožděná. Proto mám nastaveno 37,2 °C a teplota prostoru líhně mi kolísá od 36,8 do 39,5 až 40,3°C ale je to teplota v proudu vzduchu kolem lísek. Ve středu prostoru - měřeno přímo na vejcích mi osciluje kolem těch 37,6.
Nevím jak máte líheň závislou na teploté okolí a nevím jakou máte konstrukci líhně a nevím, kde je umístěný teploměr, nebo čidlo snímající teplotu.
Obecně je smrtelná teplota pro zárodky nad 42°C, vysoká teplota při líhnutí vyvolá předčasné klování a slabá kuřata, nízká teplota při inkubaci zase vleklé klování, slabá ulepená kuřata, špatně uzavřené pupky.
Zárodky první třetinu líhnutí teplo akumulují, pak je vyrovnaný stav a od druhé poloviny inkubace začínají teplo vydávat.
Zkuste si dneska teplotu pohlídat, jak se vám pohybuje v průběhu dne. Třeba jste jen přišla ve chvíli, kdy už bylo topení vyplé, ale těleso setrvačností dobíhalo.
Jejda, to jsem se zase rozkecala. Nějak si to přeberte, odhoďte balast a nevřeďte.
Martina
Hana (neregistrovaný) 15.03.2008, 20:35:21 xxx.xxx.45.11
Martine ty kruty to jsou kuličky,jaká byla líhnivost,ta tvoje líheň se nezastaví.
anonymní (neregistrovaný) 18.03.2008, 08:53:56 xxx.xxx.56.118
Děkuji Martino za objasnění nového slova. Mně zatím vředění až moc nehrozí. Sice taky trochu nervím, ale ještě mne nepotkala žádná větší katastrofa a tak to beru s nadhledem. Teď mám v líhni kachny a husy. Teplotu dokážu sledovat třeba 3 hodiny a pak mi to nedá a pohnu termostatem a.... znáte to. Teď jsem se rozhodla, že na něj nesáhnu. Mám stolovou líheň jako je někde na začátku, ta žlutá, bez cirkulace. Doufám, že kačky a husy budou OK. A co myslíte, že udělala včera husa? Když jsem dala vejce do líhně, tak zasedla na podkladky a tváří se, že bude sedět. Prach tam zatím nemá. No, nechám vejce v líhni a když bude sedět, tak jí dám ke konci nějaká kachní před líhnutím a potom jí podložím všechna kachňta a housata co se vylíhnou. Ono mi to časově docela sedí. Myslíte, že to vezme? Je to česká husa prvnička. Dana
anonymní (neregistrovaný) 18.03.2008, 08:56:46 xxx.xxx.56.118
Aha, trak jsem to prošla, ta líheň je na ifauně. Omlouvám se. Dana
civka
civka (102 příspěvků) 19.03.2008, 14:32:13 xxx.xxx.179.124
Ještě pro paní Hanu, - vylíhlo se celkem 19 z 20 v líhni podsazených vajec. 3 krůťata jsem musel ihned utratit (pazdráti). Dostal jsem vajíčka od inseminátora z drubežárny, který konstatoval 99% líhnivost.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.