Aktuálně: 5 719 inzerátů166 237 diskuzních příspěvků17 630 uživatelů

Vrácení koně

Don (neregistrovaný) 09.11.2021, 05:39:19 xxx.xxx.168.151
Dobrý den,mohu se prosím zeptat,jak je to s vrácením koně zpět. Prodala jsem konika,který 1roky stál a nic nedělal. Kupující o tom věděl,teď po měsíci se ozval,že chce koně vratit zpět,že kulhá a že mu našli artrózu. Co kdybych si koně vzít zpět nechtěla. Samozřejmě mi na koni záleží a vezmu si ho. Jen by mě ale zajímalo, jak by se to dál řešilo. Nikdy jsem se stim nesetkala. A až do dovezou mám ho dnes zkontrolovat před nima s vet. Mám snimi sepsat nějaký papír? Mám strach,aby mi nedovezli trosku a mě nezůstali oči pro pláč.
Exddie
Exddie (9 příspěvků) 30.05.2023, 23:42:11 xxx.xxx.0.1
Nejsem právník, nerada bych radila špatně, ale mohu napsat co vím. Řešila jsem podobný problém, jen ze strany nového majitele, co chtěl koně vrátit. Záleží na tom, co máte zapsáno ve smlouvě - jestli je tam o něčem zmínka, za jakých okolností se může kůň vrátit. Obecně se lidé dohadují, že se kůň může bez udání důvodu vrátit do asi 14 dni od koupě, nebo do dvou měsíců za předpokladu, že se u něj najde skrytá vada, která při koupi koně nebyla odhalena (ale například, pokud při koupi kupující řekli že si nechtějí dělat rtg, a pak zjistí že kůň má problémy v rengenech, je to věc o které "věděli" ale rozhodli se ji neřešif, není to důvod k vrácení koně). Ale jak říkám, tohle je spíše to, co se povídá mezi koňaky nebo najde na internetu. Naprostou pravdivost byste si musela ověřit u právníka. Nicméně pokud je to už více než rok, myslím že se na to už nic nevztahuje (pokud jste o tom v kupní smlouvě neměli nic psáno). Takže teoreticky, nemáte vůbec žádnou povinnost si toho koně vzít zpět. Jedná se v tuhle chvíli o normální situaci, kdy vy si od nich kupujete koně (takže si opět ohlidejte smlouvy, právě pro případ skryté vady kterou mohl třeba kůň utrpět u nich, a mohla by být důvodem k vrácení nebo vrácení části ceny). Pokud máte dobré srdce a koně si vezměte zpět, nenechte se zvyklost tím že jste ho jiż předtím vlastnila, a určitě si udělejte všechna vyšetření. A klidně se i dohodnete na snížené ceně, pokud už kůň nemá takové hodnoty co míval. V tohle chvíli (myslím) oni už nemají žádné právo to vrácení za stejnou cenu vymáhat. Snad jsem alespoň trochu pomohla
Buggyra
Buggyra (2841 příspěvků) 31.05.2023, 07:31:35 xxx.xxx.198.226

Exddie, snad nebudete vytahovat všechna stará témata a odpovídat na ně? Tenhle člověk asi nevyčkával s rozhodnutím rok a půl, aby si počkal na vaši odpověď.

Lhůta pro uplatnění vad (které nebyly při prodeji zjevné) je DVA ROKY.

14 dnů na vrácení platí pro prodej zboží dálkově (internet, telefon), a to bez udání důvodu. Ani nevím, zda se dá dálkově koupit zvíře. Dva měsíce je vůbec údaj, o kterém nevím, že by byl kdekoli u prodeje zboží uveden, dříve byla lhůta pro uplatnění vad u zvířete šest týdnů, ale tam nevím, jak to bylo definováno (starý obč. zákoník).

Navíc špatně čtete, kůň nebyl prodaný rok, ale pouze rok před prodejem nebyl využívaný, tj. "stál". Prodaný byl podle informací výše pouze měsíc.

Když má kůň vady... | Equichannel

Nový občanský zákoník a právní postavení zvířete | Equichannel


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.