skladování vajec

Odpověď na příspěvek uživatele anonym z 24.02.2016, 19:37:22

Vezměte si k tomu obrázek kostry slepice. Snadno zjistíte, že křídlo ptáka je obdobou přední končetiny suchozemského zvířete, nebo obdobou horní končetiny člověka. Tzv. "křidélko" je částí křídla; na kostře člověka mu odpovídá palec ruky. Stehno ptáka je obdobou stehna zadní končetiny suchozemského zvířete a obdobou stehna člověka. Zatímco křídélko je část křídla (horní končetiny), tak stehno je část dolní končetiny. No a pak už můžete začít srovnávat:

  1. Počet kostí a jejich název. Křidélko tvoří jedna kost prstní (odpovídá palci ruky člověka), stehno tvoří také jedna kost stehenní (odpovídá stehenní kosti člověka).
  2. Křidélko je ke křídlu připojené pouze jedním kloubem. Stehenní kost je připojena jedním kloubem kyčelním ke kosti pánevní a druhým kloubem kolenním ke kostem holenní a lýtkové .
  3. Způsob pohybu a jeho účel. Křidélko pomáhá zpomalovat let ptáka, tedy např. při přistávání. Stehenní kost nese tělo ptáka při pohybu na zemi, tedy při chůzi a běhu.

http://www.zoologie.frasma.cz/mmp%200308%20ptaci/Obecna%20charakteristika%20ptaku.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Squelette_oiseau.svg

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D1%8B%D0%BB%D1%8B%D1%88%D0%BA%D0%BE

 

 

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Prosím neví někdo proč se skořápka vejce rozklepává na boku? A proč se nedoporučuje před skladováním povrch vajec umývat? Děkuju za odpověď :)

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný

PŘEČTĚTE SI PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVKY!!!

Naty1 Naty1 235 příspěvků
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 14.12.2016, 16:01:45

  1. Skořápka slepičího vejce se při kuchyňském zpracování a využití rozklepává uprostřed na boku proto, aby ze skořápky vznikly dvě poloviny ve tvaru mističek, z nichž do jedné lze opatrně odělit (přelít) syrový bílek a do druhé celý (v blance uzavřený) žloutek tak, jak je to v různých receptech předepsané. V polovině vajíčka ho lze rozklepnout také mnohem snadněji, než na špičkách ; možná, že na špičkách vyjíčko bez "rozpatlání"  ani rozklepnout nejde ?
  2. Vaječná skořápka po snešení vajíčka je pokrytá jemným vlhkým "filmem" (vrstvičkou později zasychajícího slizu), která brání pronikání bakterií průduchy ve skořápce do nitra vajíčka. Když se tento "film" před skladování  rozpustí vodou a umyje, v průběhu skladování vajec pak do nich snadno pronikají bakterie, které mohou obsah vajec zkazit. Shrnutí: Důvodem a cílem je prodloužení trvanlivosti skladovaných vajec.
neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 14.12.2016, 16:01:45

Nevím, že by bylo někde předepsané, že se vejce má rozbít na boku, ale logicky je to nejlepší způsob, jak získat dvě "mističky" v kterých pěkně oddělíme žloutek od bílku. Jinak většina lidí zná pojem Kolumbovo vejce, ten ho postavil na špičku tak,  že s ním bouchnul špičkou o stůl, tím ji rozbil a vejce tak postavil. Vejce se rozbíjí na špičkách taky v případě, že potřebujete vyfouknout obsah (třeba, když dítě potřebuje skořápky na malování kraslic do školy). Taky se při bočním rozbíjení lépe vejce drží v ruce. A nakonec, nemusíte se tím řídit, křápejte si je jak chcete.

neregistrovaný Anna neregistrovaný
Vejce vždy skladujte špičkou dolů. U ploché strany je pod skořápkou vzduchová bublina, která zabraňuje pohybu žloutku. V případě skladování špičkou nahoru se žloutek může smísit s bílkem, proniknout až těsně ke skořápce a nalepit se na ní. Takto skladovaná vejce se rychleji kazí.
neregistrovaný Jak skladovat vajíčk neregistrovaný
Vejce se rozklepává na boku protože boční část je tenčí. Jako vážně, jak to nikoho nemůže napadnout. Když tak nerozklepava se to na dolní ani vrchní části protože tam je to tvrdší ( a na horní je vzduchová bublina)
neregistrovaný Jak rozklepnout vej. neregistrovaný
Stehýnko je větší
neregistrovaný Martin neregistrovaný

Dobrý den, nakupujeme vejce od farmáře, který je registrován jako biofarma.

Jeho slepice běhají volně na poměrně velkém pozemku. Vajíčka jsou krásná

a skvěle nám chutnají. Jediným problémem je, že jsou vejce často, poměrně velmi špinavá. " Pokaděná" více, či méně a neumím si představit, že by se tak špinavá

zpracovávala v kuchyni. Jsem nucen je tedy umýt pod tekoucí vodou za účasti nerezové drátěnky. Ihned je vysuším a uložím, ale podle Vašich informací tím vajíčka ztratí ochrannou vrstvu. Je chyba u farmáře, že má tak špinavá vejce, nebo to je obvyklé? Děkuji !

neregistrovaný Formentor neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 21 - 29 (celkem 29)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Fotografie:
  Přidat další fotografii »