Aktuálně: 5 716 inzerátů166 206 diskuzních příspěvků17 630 uživatelů

Krmivo pro korelu

Tomáš
Tomáš (30 příspěvků) 26.10.2006, 10:25:43 xxx.xxx.58.55
Dobrý den,chci se zeptat jakého složení (zhruba) má být směs zrnin pro korelu.Na netu sjem našel samé rozdílné rady např.slunečnice jen malé množství a nejlépe bílou kvůli tuku.Na jiném webu radí 80% slunečnice jakékoli.Nerad bych své korele ublížil nesprávnou stravou,poradíte?Děkuji
zbynek
zbynek (907 příspěvků) autor webu
26.10.2006, 20:29:04 xxx.xxx.111.1
Zdravím. Z krmné dávky by určitě slunečnice neměla obsahovat 80%. Pokud ji chováš jen v malé pokojové kleci, tak předkládej velmi malé množství. V takovém případě na barvě až tak nesejde ale pokud je možnost krmit jinou než černou, tak toho využij. Základ krmiva u korel by mělo tvořit jako u většiny jiných druhů proso. Jinak černý bez není vůbec jedovatý. Větvičky a plody můžeš bezproblémů podávat. Listy a květy bezu jsem ale nikdy ptákům nedával, takže s těmi zkušenost nemám, vyhni se jim a nic tím nepokazíš.
anonymní (neregistrovaný) 27.10.2006, 12:29:41 xxx.xxx.58.55
Děkuji za rady,ještě by mně zajímalo zda je vhodné podávat ořechy a jaké druhy.
sasa (neregistrovaný) 27.10.2006, 13:15:29 xxx.xxx.86.170
listy i kvety cerneho bezu davam (presneji dostanou svazek olistenych vetvi na okus) - listy ostipou, kvety sbasti.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 28.10.2006, 10:43:03 xxx.xxx.168.20
Dobrý den. Pokusím se taky trochu přispět. Černou slunečnici nepodávejte. Už jsem viděl reportáž v televizi, kde pani rádoby chovatelka doporučovala krmit korely výhradně jen černou slunečnicí pry jim chutná nejvíce. Ano to je pravda, ale obsahuje moc tuku a potom dochází k problémům s játry. Byl jsem u jednoho chovatele, který tvrdil, že si odrovnal celý chov jen kvůli podávání převážně černé slunečnice. Takže černou slunečnici nepodávám vůbec. Pokud mají ptáci dostatek pohybu v prostorné voliéře, tak se nemusíte tolik obávat. Většina chovatelů doporučuje raději bílou, nebo žíhanou slunečnici, ale vůbec si neuvědomují, že tato slunečnice obsahuje taky poměrně vysoké procento tuku, ale pravdou je, že obsahuje méně tuku než černá slunečnice. Proto doporučuji slunečnici dávat opravdu jen málo a pokud nemají ptáci prostornou voliéru, tak černou vůbec nepodávat. Zrniny se dají nakoupit na burze. Já poslední dobou nakupuji například SMĚS STŘEDNÍ PAPOU� EK BÍLÁ a potom přikoupím další směs, kde je místo bílé slunečnice žíhaná slunečnice a obě dvě směsi pak míchám dohromady, protože v té směsi kde je žíhaná slunečnice se najdou jiné zrniny než ve směsi, kde je bílá slunečnice. Většinou směsi tvoří různé druhy prosa převážně tedy žluté, červené někdy se najde i směs kde je zelené proso. Dále je to konopné semínko, kardi, oves, slunečnice bílá, malá i velké, slunečnice žíhaná malá i velká. Dále ve směsi občas je i pohanka a podobné zrniny. Čim více je ve směsi tím lépe, ale doporučuji ptákům podávat menší dávky zrnin, protože mají ve zvyku si vybírat ty největší a nejtučnější zrniny a menší zrnyny ponechávají bez povšimnutí. Důležité je dbát na čistotu zrnin (neměli by obsahovat přiliš mnoho prachu) Co se týká černého bezu, tak doporučuji vybírat stromy co nejdále od silnice a vždy si větve prohlídnout jestli nejsou znečištěna od trusu venkovního ptactva (jednu dobu jsem bidla omýval vařící vodou a drhnul kartáčem) Bobule můžete podávat podával jsem jak čerstvé, tak sušené, někteří chovatelé si dělají zásoby na zimu a zamražují bobule do mrazáku. Ale musíte počítat s tím, že bobule hodně barví, takže bidla a celé chov. zařízení i misky budete mít špinavé. Někteří chovatelé tvrdí, že ptáci mají černý trus což nemohu potvrdit. Listy nepodávám, protože mám obavy, abych si nezanesl nějakou nemoc do chovu, proto doporučuji pořádně prohlídnout aby nebyly od trusu. Dále je nepodávám z důvodu toho, že je potom větší nepořádek v kleci či voliéře, ale teď jsem podal větvičku černého bezu i s listy alexandrum rudohlavým a mile mě překvapilo, jak se s velkou chutí vrhly na listy. Samec si vzal listí do nožkya okusoval je. Samice si dokonce ulomila celou větvičku i s listy a odešla na jiné vzdálenější bidlo a v klidu listy pojídala. Co se týká ořechů, tak můžete podávat například vlašské ořechy, ale doporučuji jen velmi málo, protože obsahují hodně tuku. Pro korely je můžete rozmaškat do zrní, nebo je rozmixovat na menší částečky. Dále občas můžete koupit v obchodě lískové ořechy, nebo mandle, ale taky doporučuji jen velmi málo a pro korely rozmixovat na menší částečky. Burské oříšky taky mohou, ale pozor! Jedině nepražené a každou skořápku raději skontrolujte jestli je ořech v pořádku a nemá nějakou plíseň. Pokud budou nějaké další otázky, tak se klidně ptejte.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.