Aktuálně: 4 979 inzerátů173 938 diskuzních příspěvků17 749 uživatelů

Amazónci rodu pionites

fylip
fylip (1289 příspěvků) 05.10.2011, 18:33:31 xxx.xxx.80.34
V pondělí jsem si dovezl letošní pár amazonků černotemenných. Dlouho jsem tady o nich neviděl žádné vlákno, tak jsem si řekl, že jedno takové, kde se budou tito papoušci probírat založím. Chtěl bych poprosit všechny chovatele Amazónků rodu pionites, aby sem psali své postřehy z chovu, odchovu, způsob krmení atp. Já jsem svůj pár umístil do voliéry a do záletu umístil budku na nocování. Hned první noc v ní pár spal společně. Včera jsem je dokonce viděl probírat si peří, ale vzhledem k jejich stáří tomu nepřikládám žádnou váhu. Od chovatele, který mi je prodal jsem se dozvěděl, že při výběru partnera (až na vyjímky) údajně nejsou moc vybíraví. Jak je to u Vás, přijeli hned prvního partnera, nebo jste museli měnit? Doufám, že se toto vlákno ujme a tak prosím všechny, kteří s těmito papoušky mají zkušenosti, aby se o ně podělili. Určitě to nebude zajímat jen mně.
Obrázek
anonymní (neregistrovaný) 05.10.2011, 19:35:56 xxx.xxx.109.90
Filipe pekní vtáci, ja ich nechovám, chovám Pionus, ale v krmení je to rovnaké . Môžeš dávať DN64 a veľa ovocia a zeleniny až 50%.Prajem ti nech sa ti z toho vydarí harmonizujúci pár. Veľa šťastia !
cone (neregistrovaný) 05.10.2011, 19:36:44 xxx.xxx.67.3
Jen bych pro ostatní upřesnil že amazonek černotemenný / Pionites melanocephalus / vytváří dva poddruhy - P.m. melanocephalus - viz foto - a P.m.pallidus, který se liší od nominátní formy hlavně zbarvením "kalhotek" - má je žluté. Ještě bych upozornil na vynikající knihu anglické autorky R. Low- Amazonci rodu Pionites. PS - fylipe, ať se ti s nimi daří
Marty (neregistrovaný) 05.10.2011, 19:36:58 xxx.xxx.150.38
No vidíš Filipe. To je tah. Osobně se mi tito amazonci zdají sympatičtější než senegalci. Mají více kontrastnější zbarvení a jsou to takoví šašci. Známá chová tři nebo čtyři páry amazonků tohoto rodu. Letos se poprvé pokouší zahnízdit. Mají něco okolo dvou až tří let, ale to bych se musel zeptat. Krmí je máčeným zrním a ovocem a zeleninou. Na fotce je známý s ochočeným amazonkem
Obrázek
fylip
fylip (1289 příspěvků) 05.10.2011, 20:14:31 xxx.xxx.80.34
Pane Vojtěchu, děkuji. Snad se povede. Známí, od kterého jsem je bral mi doporučil krmit DN 62 a do toho přimíchávat DN 64. Nakličovat potom avicentru. Už jsem poznal, že ovoce a zeleninu budou brát bez problému. Předložil jsem jim směs, kterou si dělám denně pro všechny ostaní chované druhy. Zatím jsem se nesetkal, že by je někteří mí papoušci nebrali, tak jsem rád, že jí berou i amazónci. Ve směsi je základ jablko, mrkev a nyní jsem začal dávat i pažitku, petrušku, jeřabiny a nasekané listy z řepy. Dále přidávám téměř vždy papriku a rajčata, pórek, cibuli, česnek, sem tam hrozno, pomeranče a meloun. Všechno jsem ještě nevyzkoušel, zatím jsem dal jen dva druhy složení, ale obě vybrali tak, že v misce nezůstalo téměř nic. Zkusil jsem dát i arašídy a senegalské proso, ty ale zatím nějak moc neberou, stejně jako piškoty s palmovým olejem. Známí mi taky řekl, že se v prvních dvou rokách nemusím bát přidat slunečnici, aspoň zesílí. Údajně mají lepší povahu než senegalci. Samec už si ode mě z ruky vzal i mrkev, takže nejsou plašší a to nejsou ručně dokrmení. Marty, známý mi taky říkal, že mu všechny páry zahnízdili ve třech letech, ojediněle ve dvou. Myslím, že jsem tuhle fotku viděl i na stránce Vašeho klubu, je to tak?
Marty (neregistrovaný) 05.10.2011, 21:53:32 xxx.xxx.150.38
Ahoj, teda pokud krmíš takhle pestře pravidelně a ne jen slavnostně, tak to se u tebe budou mít dobře. Třeba bude odchov už za rok. A ta fotka je i na našem webu, ano. Já většinou fotím a bratr, který stránky vytvořil je i nadále spravuje.
fylip
fylip (1289 příspěvků) 05.10.2011, 22:30:59 xxx.xxx.80.34
Takhle krmím každý den, až na meloun, hrozno a pomeranče z těchto tří dávám nejmíň meloun, který berou nejmíň a dávám ho jen, když ho zrovna máme doma. Jinak hrozno a pomeranče dávám oproti melounu poměrně často, aspoň jednou do týdny, ostatní co jsem popsal každý den. Přikládám foto jedné krmné dávky pro Eklektusy. Směs je na stejný způsob jako pro amazonky. V této je zrovna myslím jablko, mrkev, hruška, paprika, rajče, jeřabiny pórek. Bylo to vyfocené ještě než jsem zkusil dávat i petrušku, pažitku a listy řepy, takže ty tam chybí.
Obrázek
Petr (neregistrovaný) 06.10.2011, 10:12:15 xxx.xxx.237.43
Dobrý den.Taky trošku přidám.Já krmím amazonky Deli 64,máčím Deli 33,ovoce berou snad všechno kromě kivi,ze zeleniny hlavně č.řepu,č.papriku,kedluben,mrkev.Dostávají květy růží a afrikánů.Piškoty,buráky.Občas přidám vařené kuřecí krky.Co se týká chovu tak mi od mala nocují v budce,od mládí sem je viděl pářit a probírat peří.První odchov mladých přišel ve třech letech.
Obrázek
Petr (neregistrovaný) 06.10.2011, 10:16:35 xxx.xxx.237.43
Ještě dodám,že si brzo zvyknou a někteří i zkrotnou.
Obrázek
anonymní (neregistrovaný) 06.10.2011, 16:14:05 xxx.xxx.249.198
U amazonků černotemenných a bělobřichých se těšte na odchov spíše až ve věku 5-ti let. Dřívější pokus o hnízdění je vzácnější a většinou neúspěšný. Další známou věcí u tohoto rodu je že ptáci nechtějí hnízdit pokud chováte jen jeden pár. Takže min. dva páry. Stačí když bude jeden pár černotemenný a druhý bělobřichý. Znám chovatele, který je choval pár černotemnných 10let bez náznaku hnízdění, kamarád je od něj koupil a do třech týdnů měl v budce snůšku jak od černotemenných tak od bělobřichých, kterým se před tím do hnízdění taky nechtělo.
anonymní (neregistrovaný) 06.10.2011, 17:04:36 xxx.xxx.109.90
Môj kamarát má iba jeden pár čiernotemenných, bielobruchých nemá a úspešne mu hniezdia. Je to odchytový pár, ktorý bol u viacerých majiteľov a nikde nehniezdil až u kámoša, takže si myslím, že skôr je to o podmienkach aké im chovateľ vytvorí.
anonymní (neregistrovaný) 06.10.2011, 20:38:59 xxx.xxx.181.111
zdravím. filipe onehdá jsi se ptal jak je to s hlučností černotemenných,tak jsem se chtěl zeptat jak to vidíš teď když je máš doma. je to rachot,nebo je to snesitelný. Laďa
marek (neregistrovaný) 06.10.2011, 22:17:32 xxx.xxx.94.2
Můj pětiletý pár,hnízdil poprvé loni,zahnízdil ve venkovní letní voliéře,celé léto nic a koncem září,když jsem je chtěl schovat do zimoviště mi samice snesla 4 vejce ,mladi se lihli skoro do mrazu ,třetí týden v říjnu.Nechal jsem je 5 dní pod rodiči a potom ručně dokrmil.Letos byli umístěni ve vnitřní voliérce a zatím nic.Popoušci jsou to nádherní,jsou pořád v pohybu.A samice ,když dvakrát za den spustí ,tak je to síla.
Obrázek
fylip
fylip (1289 příspěvků) 06.10.2011, 22:28:01 xxx.xxx.80.34
Zatím ke hluk menší, než jsem čekal. Přirovnal bych je tak k alexandrům malým, ale možná se to časem zhorší. Rozhodně jsou o proti Eklektusům tichoučcí. Od více zkušených chovatelů jsem slyšel, že jim poprvé zahnízdili vždy mezi druhým a třetím rokem. Chovatel, od kterého jsem bral tento pár měl dokonce sedm párů těchto papoušků (počítám i bělobřiché) a všechny mu zahnízdili mezi ruhým a třetím rokem.
anonymní (neregistrovaný) 09.10.2011, 19:14:59 xxx.xxx.63.182
Mě zahnízdili ve čtvrtém roce života, také jen jedne pár, takže asi není pravidlem, že by museli slyšet ptáky svého druhu. Teď mám nově sestavený pár černotemenných a bělobřichých, a mám je umístěné ve společné voliéře, minimálně do jara. Hrají si spolu všichni čtyři, probírají si peříčka také všichni, ať jsou to samci, nebo samice. Krmím namíchanou směsí DN 64 a 62, polovina krmné dávky je ovoce a zelenina, čtyři až pět druhů, které střídám a to denně. Dostávají čerstvé větve vrby, na kterých se různě věší a hrají si. Hluční jsou ti moji hodně, ale jen ráno, když přijdu, čekají na piškot, a odpoledne, když je čas krmení, než se naplní misky :-)
anonymní (neregistrovaný) 11.10.2011, 16:26:29 xxx.xxx.249.198
Pokud jste si DNA nedal dělat sám tak moc nespoléhejte na to, že máte pár na 100%. Hodně záleží na tom od koho ten pár máte. U tohoto rodu je většinou více samců jak samic. A tak stačí odebrat vzorek od osvědčené samice a na lístek napsat čísla kroužků mláďat. A věřte, že jsem měl tu čest se s tím setkat.
fylip
fylip (1289 příspěvků) 11.10.2011, 17:35:54 xxx.xxx.80.34
Dobrý den, Toho se nebojím, mám je od známého, od kterého jsem bral už i Eklektuse. Už jsem si všiml že samice jsou u rodu pionites méně, než samci, zvlášť u bělobřichých.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.