Slavík modráček

Luscinia svecica

Výskyt: Evropa
Velikost: 13-14 cm
Hmotnost: 15-23 g
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 13-14 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Hmyz, plody
velikost písma:  A A A
03.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5265 zobrazení     1 komentář

Znaky

Pták velký jako vrabec, ale slavík modráček je štíhlejší. Křídla a hřbet má tmavě hnědé, kořen ocasu načervenalý. V severních oblastech má sameček na modré hrudi červenou skvrnu, v jižnější oblasti je zde skvrna bílá. Samička má světlou, tmavě skvrnitou hruď. Modráčci se zdržují hlavně na zemi, rychle poskakují sem a tam a vějířovitě rozvírají ocásky. Jejich varovný hlas zní jako „čak...čak". Křídla mívá často svěšená.

Prostředí

Křovinaté lužní lesy, křoviny na březích řek a jezer, vlhké louky s vysokou trávou, močály a rákosiny. Jeho stav silně klesá.

Rozmnožování

Existují dobří i špatní zpěváci. Jejich zpěv je klokotání flétnovitých tónů, které v květnu zaznívá dlouho do noci zároveň se zpěvem rákosníků a křepelek. Zazpívá při letu nad rákosinami i za dne. Během noci ztratí zpívající ptáček 10 % své hmotnosti, příštího dne ztrátu zase nahradí. Hnízdo staví slavík modráček na zemi a ukrývá je pod vegetací, často i v křovinách. Většinou nám je prozradí staří ptáci, přinášející sem mláďatům potravu. Na severu je ve snůšce 6 až 7, na jihu 4 až 5 vajíček. V zemi půlnočního slunce mohou rodiče odchovat větší počet mláďat než během krátkých středoevropských letních dnů. Na vejcích sedí oba rodiče, za poledne hlavně sameček. Samička sedí na vejcích velice pevně a často se jí můžeme rukou dotknout. Hnízdění se odbývá v květnu a v červnu, na vejcích sedí ptáci 13 až 14 dní, mláďata zůstávají na hnízdě asi 14 dní. Když se vyklubou, varují je rodiče nepřetržitě, pokud se k hnízdu blížíme. Mladí ptáci jsou až do podzimního pelichání skvrnití. V zajetí modř samečků na hrudi bledne po každém přepelichání až po plesnivě šedou barvu.

Slavík modráčekNázvy ve světě

Anglicky: Bluethroat, Německy: Blaukehlchen, Dánsky: Blåhals, Španělsky: Ruiseñor Pechiazul, Finsky: Sinirinta, Francouzsky: Gorgebleue à miroir, Islandsky: Blábrystingur, Italsky: Pettazzurro, Japonsky: Ogawakomadori, Japonsky 2: オガワコマドリ, Holandsky: Blauwborst, Norsky: Blåstrupe, Polsky: Podróżniczek, Portugalsky: Pisco-de-peito-azul, Rusky: Варакушка, Slovensky: Slávik modrák, Švédsky: Blåhake, Čínsky: 蓝喉歌鸲

Foto: http://lovebird.bekijknu.nl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.01.2018, 15:53
Maďarsky: Kékbegy