Slavík uherský

Slavík uherský

Luscinia luscinia

Výskyt: Evropa
Velikost: 15-17 cm
Hmotnost: 21-28 g
Počet vajec: 3-6 ks
Inkubační doba: 13-14 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Hmyz i bobule
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1985 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Od blízce příbuzného slavíka obecného se slavík uherský liší lehce vlnkovanou hrudí a ne tak rezavě červeným ocáskem. Jeho zpěv není tak mnohotvárný.

Prostředí

Křoviska pod korunami stromů ve vlhkých polohách. Ve dvacátém století na mnoha místech střední Evropy vyhynul, v Českých zemích se jeho stavy ve druhé polovině století opět mírně zvýšily.

Rozmnožování

Jako u slavíka obecného. Zpívá po návratu z Afriky koncem dubna až do konce června ve dne i v noci. V zimovišti i v kleci zpívá horoucně už v lednu. V polovině května staví samička během dvou až tří dnů pod křoviskem na zemi hluboce miskovité hnízdo, do něho klade denně jedno, celkem většinou 4 vejce. Sedí s krátkými přestávkami na krmení a koupání 13 dní. Mláďata zůstávají v hnízdě 11 dní. Mladí slavíci se musejí zpěvu svého druhu naučit, k tomu však už stačí malý popud v zvlášť citlivém období po opuštění hnízda, kdy uslyší několik slok předzpěváka. Začne-li někde zpívat zvlášť nadaný zpěvák, stoupá brzy i úroveň zpěvu okolních slavíků. Zajde-li naopak takový vynikající zpěvák, je zpěv příští generace mnohem chudší. Směrem k východu a k jihu se vyskytují horší pěvečtí umělci, mnozí zpívají sice hlasitě, ale pouze v jedné tónině.

 

Slavík uherskýNázvy ve světě

Anglicky: Thrush Nightingale, Dánsky: Nattergal, Francouzsky: Rossignol progné, Holandsky: Noordse nachtegaal, Chorvatsky: Veliki slavuj, Islandsky: Húmgali, Italsky: Usignolo maggiore, Maďarsky: Nagy fülemüle, Německy: Sprosser

Foto: http://www.pbase.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.