Znaky
Délka předního křídla 2,2-2,5 cm. Na okrově žlutých př. křídlech vyniká tmavé, olivové zelenohnědé středové pole se světlejší kresbou uvnitř a tmavší, vroubkovaný vnější okraj křídla s černou skvrnkou blízko apexu. V klidové pozici se složitá kresba obou předních křídel, zvláštním způsobem podélně zprohýbaných, kombinuje s dlouhými a odstávajícími chomáčky podobné zbarvených šupin na hrudi. Vytváří tak bizarní obraz připomínající hlavu nějakého drobného savce s nápadnýma ušima, snad netopýra skládajícího křídla.
Stanoviště
Jako jiné migranty můžeme i tento druh zastihnout na různých biotopech lesních i mimo les, často se objevuje v zahradách i uprostřed velkoměst, zejména brzy na jaře a na podzim. V Alpách zalátá do výšek přes 2000 m. n. m.
Rozšíření
Plamenoskvrnka mramorovaná trvale žije v jižní Evropě a v celé oblasti kolem Středozemního moře včetně severní Afriky, Malé a Přední Asie. Do střední Evropy a dále na sever až k polárnímu kruhu pravidelně přilétá z jihu, ve střední Evropě zakládá II. generace motýlů.
Výskyt
Plamenoskvrnka mramorovaná je ve střední Evropě hojný motýl, i když početnost poněkud kolísá v závislosti na rozsahu migrace.
Motýl
Přílet I. generace od konce dubna do července, II. gen. konec července až listopad. Je aktivní v noci a často přilétá ke světlu.
Housenka
U nás se může vyskytovat už od konce května prakticky až do listopadu. Avšak jen housenky, které se vylíhly v první polovině vegetačního období, dokončují vývoj a kuklí se včas, takže se motýli stihnou vylíhnout ještě během podzimu a patrně jen část jich odlétá zpět na jih. Ostatní housenky nemají šanci na přežití zimy v oblastech severně od Alp.
Hostitelské rostliny
Kopřiva, hluchavka, maliník, svlačec, kapradiny, vrba a mnoho dalších.
Komentáře ke zvířeti