Plamenoskvrnka mramorovaná

Phlogophora meticulosa

Výskyt: Evropa, Asie
Délka před. křídla: 2,2-2,5 cm
Rozmnožování: 2 generace ročně
Hostitelské rostliny: Kopřiva, hluchavka, maliník, svlačec
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2554 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 2,2-2,5 cm. Na okrově žlutých př. křídlech vyniká tmavé, olivové zelenohnědé středové pole se světlejší kresbou uvnitř a tmavší, vroubkovaný vnější okraj křídla s černou skvrnkou blízko apexu. V klidové pozici se složitá kresba obou předních křídel, zvláštním způsobem podélně zprohýbaných, kombinuje s dlouhými a odstávajícími chomáčky podobné zbarvených šupin na hrudi. Vytváří tak bizarní obraz připomínající hlavu nějakého drobného savce s nápadnýma ušima, snad netopýra skládajícího křídla.

Stanoviště

Jako jiné migranty můžeme i tento druh zastihnout na různých biotopech lesních i mimo les, často se objevuje v zahradách i uprostřed velkoměst, zejména brzy na jaře a na podzim. V Alpách zalátá do výšek přes 2000 m. n. m.

Rozšíření

Plamenoskvrnka mramorovaná trvale žije v jižní Evropě a v celé oblasti kolem Středozemního moře včetně severní Afriky, Malé a Přední Asie. Do střední Evropy a dále na sever až k polárnímu kruhu pravidelně přilétá z jihu, ve střední Evropě zakládá II. generace motýlů.

Výskyt

Plamenoskvrnka mramorovaná je ve střední Evropě hojný motýl, i když početnost poněkud kolísá v závislosti na rozsahu migrace.

Motýl

Přílet I. generace od konce dubna do července, II. gen. konec července až listopad. Je aktivní v noci a často přilétá ke světlu.

Housenka

U nás se může vyskytovat už od konce května prakticky až do listopadu. Avšak jen housenky, které se vylíhly v první polovině vegetačního období, dokončují vývoj a kuklí se včas, takže se motýli stihnou vylíhnout ještě během podzimu a patrně jen část jich odlétá zpět na jih. Ostatní housenky nemají šanci na přežití zimy v oblastech severně od Alp.

Hostitelské rostliny

Kopřiva, hluchavka, maliník, svlačec, kapradiny, vrba a mnoho dalších.

Plamenoskvrnka mramorovanáNázvy ve světě

Anglicky: Angle Shades, Dánsky: Agatugle, Finsky: Hammasyökkönen, Holandsky: Agaatvlinder, Chorvatsky: Kutni moljac, Německy: Achateule, Norsky: Taggvingefly, Polsky: Krokiewka lękwica, Rusky: Совка агатовая, Slovensky: Sivkavec mramorovaný, Švédsky: Tandfly

Foto: http://www.bvo.zadweb.biz.hr

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.