Kočka mramorovaná

Kočka mramorovaná

Pardofelis marmorata

Výskyt: Indie, Nepál, Zadní Indie až po Sumatru
Délka těla: 45-53 cm
Hmotnost: 2-3 kg
Březost: 81 dnů
Počet mláďat: 1-4 ks
Potrava: Ptáci, veverky, krysy, ještěrky, žáby
velikost písma:  A A A
02.07.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6127 zobrazení     1 komentář

Postavení této kočky je sporné, původně byla kočka mramorovaná řazena k malým kočkám, ale chromozomy a morfologické znaky ukazují na příbuznost s levhartem obláčkovým, tedy k velkým kočkám. Skutečně kočka mramorovaná vypadá jako malý levhart obláčkový. Má hnědošedou až světle žlutou nebo rezavě hnědou srst, na bocích s velkými, černě lemovanými skvrnami. Nohy a spodní části těla jsou hustě černě tečkované, stejně jako huňatý ocas s černou špičkou. Způsob života této kočky je málo znám, vede noční život a zřejmě loví v korunách stromů ptáky, veverky, krysy, ještěrky a žáby. Kočka mramorovaná je ohrožena hlavně ničením lesů.

Délky těla dosahuje kočka mramorovaná 45-53 centimetrů, ocasu 47-55 centimetrů, hmotnost se pohybuje od 2 až do 5 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu je Indie, Nepál, Zadní Indie až po Sumatru a Borneo, v těchto zemích obývá tropické pralesy.

V zajetí přichází samice do říje každý měsíc, jak je tomu v přírodě, není známo. Březost trvá asi 81 dní, pak se rodí 1-4 mláďat. Obvykle ale bývají dvě. Koťata jsou hnědě skrvnitá srst a rychle rostou. Ve čtyřech měsících se objeví mramorovaná kresba, pohlavně dospívají ve 21 měsících.

V zoologických zahradách se chovají zřídka, v zajetí se také velmi špatně rozmnožují a koťata musí být často odchovávána člověkem.
 

Kočka mramorovanáNázvy ve světě

Anglicky: Marbled Cat, Německy: Marmorkatze, Ázerbájdžánsky: Mərmər pişik, Holandsky: Marmerkat, Chorvatsky: Mramorna mačka, Slovensky: Mačka mramorovaná

Foto: http://bigcatrescue.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

10.11.2017, 19:07
Obrazek, ktery tady mate rozhodne neni Kočka mramorovaná.