Kadeřavá kočka - rex

Původ: Evropa
Oficiální zkratka v ČR: CRX, DRX
Skupina plemen: III. Krátkosrsté a somálské kočky
Hmotnost: 2,5-4,5 kg
velikost písma:  A A A
09.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9065 zobrazení     0 komentářů

Historie a původ

Kadeřavá kočka má velmi zvláštní srst, která ji odlišuje od ostatních plemen: je od přírody kudrnatá, zkadeřená a zvlněná. Kocour, který svou „ondulaci“ předal svým potomkům, se jmenoval Kalibunker a postaral se tak o vznik nového plemene v kočičím světě. Zato, že se toto kudrnaté zvíře stalo kmenovým koček rex, vděčíme jedné vesnické ženě z britského Cornwallu. V roce 1950 kocoura objevila v jednom vrhu želvovinové bílé krátkosrsté kočky. Protože znala kudrnatou srst králičího plemene rex, stala se z kocoura Kalibunkera kadeřavá kočka rex.

Další kočky rex

Vzhledem k tomu, že se později objevily a byly chovány další kudrnaté kočky, byla kočka rex z Cornwallu pojmenována cornysh rex (koryšrex). K tomu přibyl ještě devon rex z Devonshiru, německý rex a v USA rex kreton. Nejmladším plemenem spolku koček rex je poprvé v Německu vyšlechtěná kočka pudlík (anglicky poodle cat).

Velikost a stavba těla

Cornish rex je štíhlá a svalnatá, má dlouhé rovné končetiny a dlouhý, do špičky vybíhající ocas s kudrnatou srstí. Hlava je klínovitá a zužuje se směrem k silné bradě. V profilu tvoří rovnou konturu od středu ustupujícího čela až po špičku dlouhého nosu. Velké, vysoko na hlavě posazené uši jsou ve svém základu široké, na koncích zakulacené a porostlé jemnou srstí. Barva oválných, středně velkých očí má být v harmonickém souladu s barvou srsti a zvlněné musí být i hmatové vousy a obočí.

Srst

Podle srsti jsou i kočky cornish rex poměřovány. Srst má být velmi krátká, jemná, měkká a zkadeřená – kudrnatá, zvlněná a zkadeřená především na hřbetu a ocase.

Barevné variety

Povoleny jsou všechny barvy a také asymetrická kresba. Nepřípustné jsou pouze siamské kresby u kočky cornish rex. Za chybu jsou považována holá místa, huňatá nebo příliš krátká srst, stejně jako krátký nebo holý ocas.

Německý rex

Cornish rex a německý rex mají podobnou srst. Stavba těla a tvar hlavy u německého rexe však odpovídá spíše evropské krátkosrsté kočce. Tělo je silnější, štíhlé, pevné a svalnaté. Kromě toho má končetiny do písmene O. Hlava je kulatější, klínovitá s plnými tvářemi a připomíná barmskou kočku. Velké, oválné oči jsou povoleny daleko od sebe. Velké uši jsou posazeny poměrně hluboko. Srst je tak krátká a měkká jako u ostatních koček rex. Má však pesíky a není tak silně kudrnatá.

Péče

Srst koček rex je vyložené nenáročná n péči. Nečeše se, ani nekartáčuje, stačí otřít vlhkým hadříkem nebo žínkou.

Charakter a temperament

Kočky rex jsou hravé, velmi přítulné a vyžadují projevy lásky.

Foto: http://www.celysvet.cz/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.