Kočka colourpoint

Kočka colourpoint

Kitten in the house

Původ: USA
Skupina plemen: III. Krátkosrsté a somálské kočky
velikost písma:  A A A
01.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7939 zobrazení     1 komentář

Historie a původ

Kočka colourpoint, dříve také nazývána khmérská kočka a v USA nazývána jako himalajská kočka, vznikla křížením kočky siamské s perskou. Její původ nemá nic společného ani s kambodžským národem, ani s Himalájemi. První kočky colourpoints byly vyšlechtěny již na počátku 30. let 20. století v USA. V polovině 50. let 20. století byly uznány tyto kočky i v Evropě. Dodnes však je většina chována na americkém kontinentě.

Velikost a stavba těla

Kočky colourpoints mají stejně dlouhou srst a stejně velké až středně velké zavalité tělo jako perské kočky. Také jejich tvar hlavy, jejich končetiny, tlapky a ocasu jsou jednoznačným důkazem příbuznosti ke kočkám perským. Po siamských kočkách zdědily odstín barev a kresbu srsti.

Barevné varianty

Stejně jako siamské kočky se i colourpoints rodí téměř bílé. Teprve později se ukazuje typická kresba ve tváři, na končetinách, tlapkách a ocase. Měly by být zbarveny co nejrovnoměrněji. Důležitý je také kontrast mezi kresbou a pigmentovým zbarvením. U kočky colourpoint se vyskytují různé varianty, například tulení barva na krémovém podkladu, modré znaky na ledovcově zbarveném podkladu, čokoládové znaky na podkladu v barvě slonové kosti, červené znaky na meruňkovém podkladu, či krémové znaky na krémově bílém podkladu a dále celá řada s kresbou tortie a tabby. Standard rozlišuje dokonce dvacet variant.

Charakter a temperament

Od siamských koček zdědila kočka colourpoint temně modré zářící oči. Jejich povaha je kombinací dobrých vlastností jejich předků: jsou živější a hravější než kočky perské a něžnější, a ne tak prudké a hlučné jako kočky siamské. Tato ideální rodinná kočka dokáže akceptovat hlučné děti i ostatní domácí zvířata.

Foto: http://www.katzen-forum.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

08.12.2020, 19:33
mmmm kočky jsou roztomilé