Bzikavka slepoočka

Chrysops caecutiens

Výskyt: Evropa
Délka těla: 11 mm
Počet vajíček: ks
Délka života: 3-5 let
Potrava: Krev
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7141 zobrazení     0 komentářů

Bzikavka slepoočka je obtížný hmyz, kolem 11 milimetrů dlouhý. Tato moucha se dožívá 3-5 let. Velmi hojně se bzikavka slepoočka vyskytuje ve vlhkém prostředí u vod a v jejich okolí, a to od měsíce května do měsíce září. Bzikavka slepoočka má průsvitná křídla s kouřovými páskami. Samice, se na rozdíl od samce vyznačuje zlatolesklýma očima. Samice se liší od samce také vzdáleností očí od sebe, samec je má těsně u sebe. Od jiných druhů se bzikavka slepoočka pozná podle skvrny ve tvaru obráceného písmene V, které bývá vyobrazeno na zadečku bzikavek. Bzikavka slepoočka napadá velké savce i člověka a saje jejich krev.

Samice bzikavky slepoočka klade lesklá černá vajíčka na vodní rostliny. Válcovité larvy, které žijí v bahně, jsou velice dravé. Po dosažení dospělosti vylézají larvy z vody a k jejich kuklení dochází obvykle v písku.

Bzikavku můžeme spatřit hlavně na vlhkých stanovištích, zejména pak u řek, v blízkosti rybníku, jezer apod.).

Samičky tohoto druhu se živí krví a napadají i člověka; toto nepříjemné setkání se stává nejčastěji na přírodních koupalištích. Na území České republiky napadá z ovádů člověka nejčastěji právě zde popisovaná bzikavka slepoočka a také bzikavka dešťová.

Bzikavka slepoočkaNázvy ve světě

Německy: Blindbremse, Slovensky: Ovádik obyčajný

Foto: http://arthropoda.pavouci-cz.eu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.