Mandelinka topolová

Chrysomela populi

Výskyt: Evropa, Asie
Délka těla: 15 mm
Délka vývoje: 40 dnů
Potrava: Mladé topoly
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3839 zobrazení     0 komentářů

Mandelinka topolová žije na topolech a vrbách, zvláště na mladých stromech. Krovky jsou na samém konci černé, stejnoměrně klenuté s nejvyšším bodem klenby v polovině délky těla. Hlava a štít jsou černozelené. Larvy jsou v mládí černé, později špinavě žlutobílé. Hlava, štít a nohy jsou černé. Na hřbetě mají řady černých skvrn a kuželovitých bradavek. Dorostlé mandelinky topolové měří 15 milimetrů.

Dospělí brouci se objevují koncem dubna a začátkem května na listech, do nichž na horní straně vykusují nepravidelné otvory. Oplodněné samičky kladou na spodní stranu listů skupinky oranžových vajíček (většinou jich je cca 15-30 kusů) a poté hynou. Mladé larvy se zdržují pospolitě na spodních stranách listů, které skeletují, avšak svrchní pokožka zůstává zachována. Od druhého instaru žijí larvy jednotlivě a postupně listy dále skeletují nebo děrují. Po ukončení žíru se kuklí na listech. Celý vývoj trvá kolem 40 dnů. Během vegetační sezóny má dvě generace, ve velice příznivých letech dokonce i tři generace. Brouci poslední generace poté přezimují v mechu, v opadlém listí apod.

Mandelinka topolová je významným škůdcem mladých topolů. Při silném výskytu může způsobit lokální holožíry.

Mandelinka topolováNázvy ve světě

Dánsky: Poppelbladbille, Francouzsky: Lina du peuplier, Chorvatsky: Topolina zlatica, Maďarsky: Nagy nyárfalevelész, Německy: Roter Pappelblattkäfer, Slovensky: Liskavka topoľová

Foto: http://loirenature.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.