Kozlíček vrbový

Lamia textor

Výskyt: Většina Evropy, část Asie
Délka: 20-30 mm
Délka vývoje: 2-3 roky
Potrava: Listy a kůra mladých vrb
velikost písma:  A A A
22.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4156 zobrazení     0 komentářů

Kozlíček vrbový žije na vrbách a osikách při březích řek a potoků. Je zavalitý, 20 až 30 milimetrů dlouhý. Je šedo-hnědé barvy, štít s trnem na obou stranách. Na krovkách různě malé žluté skvrnky.

V České republice je kozlíček vrbový rozšířen podél vodních toků nebo v blízkosti rybníků. Vyskytuje se v nížinách a podhůřích, nebo horských údolích. U nás nejčastěji na Třeboňsku, Břeclavsku, Zlínsku i v širším okolí Prahy, jinak roztroušeně podél řek. Vyskytuje se velmi lokálně až vzácně. Jinak se vyskytuje v celé Evropě mimo ostrovních států s výjimkou Velké Británie

Má noční aktivitu. Často nehybně sedí na živné rostlině, což je nejčastěji vrba (Salix), méně často pak topol (Populus) nebo olše (Alnus). Dříve býval dokonce označen za škůdce. Dnes se stává vzácným. Je zřejmé, že mizí z naší přírody díky regulaci většiny velkých toků.

Samičky kladou vajíčka do spodní části živných rostlin a vývoj probíhá často v mladých kmíncích nebo silnějších větvích, málokdy v pařezech nebo přímo v kmeni. Larva dřevo silně poškozuje, může tak dojít i k úhynu rostlin. Vývoj trvá přibližně  2-3 roky. Dospělé brouky můžeme najít v zimě pod kůrou, kde zimují. Dospělci provádějí často žír na stoncích mladých vrb, okusují listy a mladou kůru.

Kozlíček vrbovýNázvy ve světě

Anglicky: Weaver Beetle, Holandsky: Weverbok, Německy: Weberbock, Slovensky: Fuzáč vrbový

Foto: http://planetepassion.freeforums.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.