Tesařík obecný
Stictoleptura rubra
Tesařík obecný
Stictoleptura rubra
Tesařík obecný je jedním z našich nejhojnějších tesaříků. Vyskytuje se hlavně v jehličnatých lesích a na hvězdnicovitých a miříkovitých rostlinách, s oblibou sedají také na pařezy jehličnatých stromů, kam kladou vejce. Tesařík obecný je 10 až 19 milimetrů velký. Samečkové bývají obvykle na krovkách žlutaví, zatímco větší samičky mají krovky červenavé. V České republice je běžný od nížin až do hor, ve středních a vyšších polohách je však hojnější než v nížinách. Těžištěm rozšíření je Evropa, zasahuje však i na jih do severní Afriky a na východ na Sibiř až k Bajkalskému jezeru.
S dospělými brouky se setkáte hojně od června do září, často na květech bylin i keřů, ale i na pařezech a metrech dřeva. Tesařík obecný je denním druhem tesaříků, aktivní je především v nejteplejších hodinách. Dospělci se živí pylem a květními částmi.
Larvy žijí nejčastěji v hnijících pařezech nebo také v kmenech borovic a smrků. Chodbičky larev jsou vyplněné drtí a probíhají rovnoběžně s osou kmene. Larvy se živí trouchnivějícím dřevem. Jejich vývoj trvá dva roky, na jeho konci se vrací k povrchu dřeva, kde se kuklí. Noví dospělci později vylézají okrouhlými otvory. Tesařík obecný je schopen stridulace (vydává vrzavé zvuky).
Názvy ve světě
Tesařík obecný
Dánsky: Rød Blomsterbuk, Holandsky: Rode smalbok, Německy: Rothalsbock, Slovensky: Fuzáč obyčajný, Švédsky: Gulröd smalbock
Mohlo by vás také zajímat
Plochoještěr obecný, Chameleon obecný, Satyr obecný, Bažant obecný, Rejsek obecný, Rorýs obecný, Drvopleň obecný, Tesařík čtyřskvrnný, Tesařík pruhovaný, Tesařík alpský
Foto: http://www.zin.ru