Tesařík obecný

Stictoleptura rubra

Výskyt: Evropa, severní Afrika
Délka těla: 10-19 mm
Potrava: Pyl, květní části
velikost písma:  A A A
16.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12892 zobrazení     0 komentářů

Tesařík obecný je jedním z našich nejhojnějších tesaříků. Vyskytuje se hlavně v jehličnatých lesích a na hvězdnicovitých a miříkovitých rostlinách, s oblibou sedají také na pařezy jehličnatých stromů, kam kladou vejce. Tesařík obecný je 10 až 19 milimetrů velký. Samečkové bývají obvykle na krovkách žlutaví, zatímco větší samičky mají krovky červenavé. V České republice je běžný od nížin až do hor, ve středních a vyšších polohách je však hojnější než v nížinách. Těžištěm rozšíření je Evropa, zasahuje však i na jih do severní Afriky a na východ na Sibiř až k Bajkalskému jezeru.

S dospělými brouky se setkáte hojně od června do září, často na květech bylin i keřů, ale i na pařezech a metrech dřeva.  Tesařík obecný je denním druhem tesaříků, aktivní je především v nejteplejších hodinách. Dospělci se živí pylem a květními částmi.

Larvy žijí nejčastěji v hnijících pařezech nebo také v kmenech borovic a smrků. Chodbičky larev jsou vyplněné drtí a probíhají rovnoběžně s osou kmene. Larvy se živí trouchnivějícím dřevem. Jejich vývoj trvá dva roky, na jeho konci se vrací k povrchu dřeva, kde se kuklí. Noví dospělci později vylézají okrouhlými otvory. Tesařík obecný je schopen stridulace (vydává vrzavé zvuky).

Tesařík obecnýNázvy ve světě

Dánsky: Rød Blomsterbuk, Holandsky: Rode smalbok, Německy: Rothalsbock, Slovensky: Fuzáč obyčajný, Švédsky: Gulröd smalbock

Foto: http://www.zin.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.