Puchýřník lékařský se u nás vyskytuje na jižní Moravě. Je 11 až 22 milimetrů dlouhý. Brouci se objevují hromadně v červnu na jasanech, ptačím zobu nebo šeříku, kde ožírají listy. Puchýřník lékařský je 12 - 20 milimetrů velký podlouhlý brouk. Klasická varianta je nádherně zelená, existují ale i jinak zbarvené poddruhy.
Vyskytuje se od Španělska přes celou Evropu až na Kavkaz. V České republice se vyskytuje lokálně hojněji v nížinách, jinak poměrně vzácný, především na jižní Moravě.
Dospělci se objevují od května do července především na xerotermních biotopech, jako jsou stepi a lesostepi, exponované svahy se solitérními stromy. Dospělce lze spatřit, jak ožírají listy nejrůznějších keřů a stromů, především na jasanech (Fraxinus spp.), šeříku obecném (Syringa vulgaris), zimolezu obecném (Lonicera xylosteum) a ptačím zobu obecném (Ligustrum vulgare). Čas od času se puchýřníci přemnoží a způsobují holožíry na těchto rostlinách. Jak je u majek zvykem i puchýřník lékařský potřebuje pro svůj vývoj různé druhy blanokřídlých zemních včel. Samičky kladou vajíčka do půdy a larvy (triungulini) ti prý dle literatury aktivně vyhledávají hnízda včel, v kterých pak paraziticky žijí.
Komentáře ke zvířeti