Puchýřník lékařský

Lytta vesicatoria

Výskyt: Přes celou Evropu až na Kavkaz
Délka těla: 11-22 mm
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5681 zobrazení     0 komentářů

Puchýřník lékařský se u nás vyskytuje na jižní Moravě. Je 11 až 22 milimetrů dlouhý. Brouci se objevují hromadně v červnu na jasanech, ptačím zobu nebo šeříku, kde ožírají listy. Puchýřník lékařský je 12 - 20 milimetrů velký podlouhlý brouk. Klasická varianta je nádherně zelená, existují ale i jinak zbarvené poddruhy.

Vyskytuje se od Španělska přes celou Evropu až na Kavkaz. V České republice se vyskytuje lokálně hojněji v nížinách, jinak poměrně vzácný, především na jižní Moravě.

Dospělci se objevují od května do července především na xerotermních biotopech, jako jsou stepi a lesostepi, exponované svahy se solitérními stromy. Dospělce lze spatřit, jak ožírají listy nejrůznějších keřů a stromů, především na  jasanech (Fraxinus spp.), šeříku obecném (Syringa vulgaris), zimolezu obecném (Lonicera xylosteum) a ptačím zobu obecném (Ligustrum vulgare). Čas od času se puchýřníci přemnoží a způsobují holožíry na těchto rostlinách. Jak je u majek zvykem i puchýřník lékařský potřebuje pro svůj vývoj různé druhy blanokřídlých zemních včel. Samičky kladou vajíčka do půdy a larvy (triungulini) ti prý dle literatury aktivně vyhledávají hnízda včel, v kterých pak paraziticky žijí.

Puchýřník lékařskýNázvy ve světě

Anglicky: Blister Beetle, Dánsky: Spansk Flue, Francouzsky: Cantharide mouche d'espagne, Holandsky: Spaanse vlieg, Chorvatsky: Zeleni babak, Italsky: Cantaride, Maďarsky: Kőrisbogár, Německy: Spanische Fliege, Slovensky: Pľuzgiernik lekársky

Foto: http://www.heel.lt

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.