Pestrokrovečník včelový

Trichodes apiarius

Výskyt: Evropa, Malá Asie, severní Afrika
Délka těla: 11-15 mm
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7613 zobrazení     2 komentáře

Pestrokrovečník včelový se u nás vyskytuje v teplejších oblastech. Obývá místa v blízkosti lidských obydlí, rád navštěvuje slunné louky a okraje lesů. V dospělosti dorůstá tento druh velikosti v rozmezí mezi 11 až 15 milimetry. Tento vzácnější brouk se vyskytuje na celém našem území, není však četný. Krovky má pestrokrovečník včelový červené se třemi charakteristickými černými skvrnami. Hlava, končetiny i tykadla jsou černá. Hlava a končetiny jsou lehce ochlupené.

Dospělí brouci žijí od měsíce května do července, vyskytují se na květech a přepadají jiný hmyz. Larvy pestrokrovečníka včelového se vyvíjejí v hnízdech samotářských včel i užitkové včely medonosné či jiného blanokřídlého hmyzu a během vývoje se živí jejich larvami. Tímto mohou v chovu včel škodit, nebývá to však častým jevem.

Pestrokrovečníkovití je čeleď spíše menších druhů brouků. Velikost našich druhů se pohybuje pouze kolem jednoho centimetru. V tropech se vyskytují i větší druhy, ale i tam zřídkakdy přesáhnou hranici 2,5 centimetru. V celosvětovém měřítku jde o čeleď dosti početnou, patří k ní zhruba 3 500 druhů brouků. V naší přírodě se vykytuje z tohoto množství pouze 15 druhů těchto zajímavých brouků.

Pestrokrovečník včelovýNázvy ve světě

Anglicky: Bee Beetle, Chorvatsky: Pčelinji vuk, Německy: Bienenwolf, Slovensky: Pestroš včelí

Foto: http://www.latvijasdaba.lv

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

09.07.2017, 17:09
Přiletěl a kousl mne
12.06.2017, 16:56
Miluji tohoto broučka, zvláště zajímavé jej pozorovat při prvním ranním osvícení sluncem, když se probouzí a čistí se nožkama, zkrášluje květy irisů spuria. Je dravý, ale květům neškodí.