Mandelinka dvacetitečná

Chrysomela vigintipunctata

Výskyt: Evropa
Délka těla: 6-9 mm
Potrava: Listy vrb, i topolů, bříz a olší
velikost písma:  A A A
27.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2783 zobrazení     0 komentářů

Mandelinka dvacetitečná je mírně podlouhlá, 6–9 mm dlouhá. Hlava a štít jsou kovově tmavě zelené až černé. Štít je po stranách žlutě nebo červenavě lemovaný. Krovky jsou slámově žluté nebo oranžově načervenalé. Na každé krovce je 10 podlouhlých tmavých skvrn, z nichž některé mohou splývat. Na krovkovém švu je výrazný černý lem. Larvy jsou šedavě bělavé s množstvím černých plošek a bradavek. Hlava, nohy a štítek na předohrudi jsou černé. Dorostlé měří kolem 10 mm.

Brouci se po přezimování objevují již koncem dubna či začátkem května, kdy nalétávají na čerstvě vyrašené vrby. Zdržují se na lícní straně listů, které, nejčastěji od okrajů, ožírají. Oplodněné samičky kladou na spodní stranu listů skupiny vajíček. Po ukončení rozmnožování brouci hynou. Mladé larvy se zdržují na spodní straně listů, kde vyžírají hromadně plošky ve spodní pokožce listů. Později se rozlézají po listech, které skeletují nebo děrují. Dorostlé larvy se kuklí na spodní straně listů, kam se zadečkem přilepí. Celková doba vývoje je asi 35 dní. Mladí brouci se objevují od poloviny června. Ožírají listy vrb a při holožíru poškozují i pupeny a jemnou kůru mladých výhonků.

Mandelinka dvacetitečná napadá stromy různého stáří. Při přemnožení může způsobit totální holožíry a následné prosychání korun či odumření napadených dřevin.

Mandelinka dvacetitečnáNázvy ve světě

Chorvatsky: 20-točkasta bubamara, Německy: Gefleckter Weidenblattkäfer

Foto: http://ivanov-petrov.livejournal.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.