Krasec měďák

Chalcophora mariana

Výskyt: Evropa
Délka těla: 25-30 mm
Délka vývoje: 3-5 let
Potrava: Škodí na borovici
velikost písma:  A A A
04.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6924 zobrazení     0 komentářů

Krasec měďák se u nás vyskytuje na teplých místech v borových lesích. V dospělosti je 25 až 30 milimetrů dlouhý. Jedná se o největšího krasce na našem území. Barva je šedo-měděná, krovky má tento brouk s výraznými rýhami a plochými jamkami. Je výrazně lesklý, spodní část těla je zlatá. Je nezaměnitelným druhem s žádnými jinými zástupci čeledi krascovití (Buprestidae), kterých žije na našem území kolem 120 druhů.

Krasec měďák je Euro-sibiřský druh, vyskytující se v Evropě a severní Africe.

V České republice se vyskytuje hojně na vhodných stanovištích. Častý v rozsáhlejších borových lesích, které jsou na píscích.

Dospělce tohoto druhu najdeme již časně od měsíce května do srpna, často jak se vyhřívají na borových metrech. Také jsou často k vidění, když na kmeny naletují. Vývoj probíhá v trouchu borovic a to zejména borovice lesní (Pinus silvestris) a borovice černé (Pinus nigra). Od nakladení vajíček, trvá vývoj poměrně dlouhou dobu, okolo tří až pěti let. Poslední rok již přezimuje kukla nebo dospělý jedinec, pak už se imaga prokousávají ze dřeva ven.

Krasec měďák je zákonem chráněný druh brouka, jako ohrožený, v současné době druh vcelku hojný a nehrozí mu žádné velké kolísání populací.

Krasec měďákNázvy ve světě

Anglicky: Pine Borer, Chorvatsky: Veliki borov krasnik, Německy: Kiefernprachtkäfer, Slovensky: Krasoň borovicový

Foto: http://commons.wikimedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.