Cikáda chlumní

Cicadetta montana

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 16-27 mm
Vývoj: 6-10 let
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7403 zobrazení     0 komentářů

Velikost těla má cikáda chlumní 16-27 mm, rozpětí křídel pak 45-52 mm. Zbarvení těla tohoto druhu je tmavě černo-šedé, jednotlivé články okroužkovány oranžově. Končetiny oranžovo-černo-šedé. Křídla jsou blanitá, průhledná jenom přední okraj černo-oranžový.

Cikáda chlumní je rozšířena ve velké části Evropy a Asie. Především v nížinách, ale i v hornatých oblastech.

V ČR je ze tří druhů cikád nejhojnější. Druh vyskytující se v teplejších oblastech, jak v Čechách, tak na Moravě. Na hodně místech je cikáda chlumní lokálně hojná.

Dospělci se objevují od května do července, především na otevřených, výslunných stráních a prosvětlených lesostepních biotopech a lesních okrajích. Dospělci žijí několik týdnů, přibližně tři až čtyři. Sají šťávy z nejrůznějších stromů a keřů. Po spáření samičky kladou vajíčka na rostliny, larvy se po vylíhnutí zahrabávají do země, přibližně 15 cm hluboko, ale někdy až půl metru. Larvální stádium trvá několik let, je uváděno 6-10 let. Larvy podobně jako dospělci sají šťávy z rostlin, s výjimkou že larvy sají na kořenech. Při dokončování vývoje si larvy na povrchu půdy staví hliněné komínky a čekají na vhodné počasí, poté vylézají na vegetaci a líhnou se dospělci. Cikády jsou známy především jako skvělí "muzikanti". Jejich cvrčení trvá několik minut a vydávají ho pouze samci. Samečci mohou cvrčet díky zvláštnímu ústrojí, které je na prvním zadečkovém článku.

Cikáda chlumníNázvy ve světě

Finsky: Vuorilaulukaskas, Chorvatsky: Planinski cvrčak, Německy: Bergzikade, Slovensky: Cikáda lužná

Foto: http://aramel.free.fr

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.