Jepice podenka

Ephoron virgo

Výskyt: Všechny světadíly
Délka těla: 8-19 mm
Vývoj vajíčka: 3-6 týdnů
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4245 zobrazení     0 komentářů

Jepice podenka je 10 až 18 milimetrů velká, sněhově bíle zbarvena. Nohy jsou dlouhé a štíhlé, samčí přední pár je prodloužený. Někdy bývají úplně redukované, nebo se ulamují, takže pak ve vzduchu poletují beznozí jedinci. Na zadečku jsou dva štěty, někdy s prostředním paštětem. Jednoduchá očka jsou zachována. Křídla mají bohatou žilnatinu a většinou jsou skládána kolmo na tělo. Sameček má u pohlavního otvoru plodidlové nožky k přidržování samičky během kopulace

Jepice podenka poletuje v srpnu až začátkem září za teplých večerů kolem zdrojů světla. Bývá to v blízkosti vod. Život dospělých jedinců trvá jeden, nejvýše tři dny. Samice kladou vajíčka na hladinu vody. Larvy žijí ve velkých řekách. Živí se drobnými živočichy. Dorostlé nymfy vylézají z vody, svlékají se v subimago a to se teprve znovu svléká v dospělého jedince.

Jepice jsou okřídlená skupina hmyzu, jejíž původ je řazen až do prvohor. Dospělci mají redukované ústní a trávicí ústrojí, nepřijímají potravu a žijí obvykle pouze jeden až tři dny. Zato vodní larvy mohou žít i několik let. V jejich vývoji prochází proměnou nedokonalou. Způsob života larev je značně různorodý a dá se u nich rozlišit několik ekologických typů.

Jepice podenkaNázvy ve světě

Holandsky: Schoraas, Slovensky: Podenka nížinná

Foto: http://donauinseln.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.