Korela chocholatá

Nymphicus hollandicus

Výskyt: Vnitrozemní oblasti Austrálie
Velikost: 32 cm (včetně ocasu)
Hmotnost: 70 - 90 g
Kroužek: 5,5 mm
Počet vajec: 3 - 7
Inkubační doba: 19 - 21 dnů, 2-3x ročně
Potrava: Hrubé krmivo pro menší papoušky
Cena: 150-250 Kč přírodní zbarvení
velikost písma:  A A A
18.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     128005 zobrazení     4 komentáře

Po andulce se jedná o druhý nejčastěji chovaný druh papouška u nás. Vzhledem, obzvláště pak chocholkou, bývá často nazývána malým kakaduem. Rozlišení pohlaví je u dospělých přírodně zbarvených ptáků snadné. Korela choholatá je nenáročná na krmivo, přijímá vše od prosa, po oves a slunečnici. Snadno se rozmnožuje, a proto je vhodná a oblíbená i u začínajících chovatelů. Já nebyl výjimkou a také u mě byla, před mnoha lety, prvním opeřencem. Jednalo se však pouze o jeden kus a umístěna byla v pokojové kleci.

Snaha pokusit se o jejich rozmnožení u mě propukla po dalších dvou letech, kdy již na zahradě stála větší dřevěná voliéra, obývaná pouze dvěma páry andulek. Mírumilovné a snášenlivé korely chocholaté k nim mohly být bezpečně přidány. Hned první jaro se u nich projevila velká chuť k hnízdění. Samička nanesla 5 vajíček, o které se pečlivě starala. Inkubace trvala 20 dnů a v budce se převalovala 4 mláďata. Ihned po vylíhnutí byly mladé korelky pokryty chmýřím žluté barvy, a jejich zvukovým projevem bylo jakési krátké PI-PI-PI ozývající se v rychlých intervalech, hlavně při krmení. První odchov neskončil zdárně a došlo k úhynu všech 4 mláďat! Volátka i pupky mrtvolek však byly zcela plné. Při druhém hnízděni se vše naprosto stejně opakovalo. V té době to pro mě bylo velkou záhadou a nemohl jsem přijít na příčinu úhynů. Krmná dávka byla složena jako u ostatních chovatelů, tj. směs různých druhů zrnin, vaječná míchanice, zelené krmivo, ovoce a máčený rohlík. Prozkoušel jsem vynechat různé komponenty krmiva. Zabralo až vyřazení máčeného rohlíku, který pravděpodobně začal v horkých letních dnech kvasit ve volatech mladých korel. Alespoň takový mám názor na opakované úhyny. Kvůli rohlíku jsem přišel o dost mladých korel chocholatých. Všechno mi bylo vynahrazeno v následujících letech, ve kterých bylo od jednoho páru odchováno až do dospělosti spoustu korel. V současnosti chovám tři páry těchto australských papoušků, v tomto složení:

    - 1,0 přírodní štěpitelný na perlové x 0,1 žlutá.0
    - 1,0 přírodní štěpitelný na perlové x 0,1 skořicová.
    - 1,1 straky.

Odchovy jsou pravidelné od všech párů s minimálním úhynem mláďat. Žlutá samice je nejstarší obyvatelkou mých klecí, a i ve 13 letech snáší vejce a vyvádí mladé. Jejich počet však se stoupajícím stářím klesá. Hnízdění probíhá v budkách ležatého typu, vyrobených z překližky či dřeva, průměr vletového otvoru je 8 cm.

Na zimu je stěhuji do sklepních prostorů, kde neklesá teplota ani při nejvyšších zimních mrazech, pod 15 °C. Někdy proto uvažuji o jejich hnízdění v zimních měsících. V tomto období, není na rozdíl od léta, trh zahlcen mladými ptáky. Aklimatizace však proběhla do naších podmínek dobře a někteří chovatelé nechávají korely chocholaté ve venkovní voliéře po celý rok.

Korela chocholatáNázvy ve světě

Latinsky: Nymphicus hollandicus, Anglicky: Cockatiel, Dánsky: Nymfekakadu, Finsky: neitokakadu, Francouzsky: Calopsitte élégante, Holandsky: Valkparkiet, Italsky: Calopsitte, Japonsky: okameinko, Japonsky 2: オカメインコ, Norsky: Nymfekakadu, Německy: Nymphensittich, Polsky: nimfa, Rusky: Корелла, Slovensky: korela chochlatá, Čínsky: 鸡尾鹦鹉, Španělsky: Cacatúa Ninfa, Švédsky: Nymfparakit

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

12.11.2016, 10:16
Take mam korelu sice je hlučná ale je moc šikovná
17.05.2016, 16:45
chovám samečka jsou mu dva roky a příde mi že se zbláznil
27.04.2015, 16:31
Ahoj..
Mam jednu korelu, je to sameček.
Je hrozně chytry a často si prosadí svou. :-D
22.08.2014, 22:13
Dobrý den...
Jsem začátečník v chování korel chtěl bych vědet co vše mám udělat aš se vylíhnou mladý

Děkuji. Vít