Drozd brávník

Turdus viscivorus

Výskyt: Evropa, Afrika, Asie
Velikost: 27 cm
Hmotnost: 95-140 g
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 12-14 dnů
Průměr kroužku: 4,5 mm
Potrava: Žížaly a bobule
velikost písma:  A A A
11.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4550 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Drozd brávník je největší z drozdovitých, dlouhý 27 cm. Vypadá jako přerostlý drozd zpěvný. Opeření působí jakoby šedivě. Má nápadný vrzavý hlas, zvláště když vylétá z hnízda.

Prostředí

Vysoký les s jehličnatými stromy, paseky a lesní louky. Místy i v parcích a ovocných zahradách. Přetahuje pomalu směrem k jihu a jihozápadu.

Rozmnožování

Samečkové zpívají z nejvyšších vrcholků stromů. Melodií se jejich zpěv podobá zpěvu kosa černého a opakujícím se slokám drozda. Přednes je pomalý a přerušovaný mnoha přestávkami. V pochmurném tichu vysokého smrkového lesa a za pozdního soumraku působí zvlášť slavnostně. Můžeme jej slyšet jen během několika týdnů v dubnu a v květnu.

V korunách jehličnanů, někdy i nízko, staví samička objemné hnízdo ze stébel a hlíny. Každodenně na něm pracuje 2 až 3 hodiny a dohotoví je za 4 až 5 dní. V dubnu a v červnu mívá drozd brávník obvykle dvě snůšky. Samička klade 4 nebo 5 vajec, na nichž sedí 12 až 14 dní, mladí ptáci zůstávají v hnízdě 14 až 16 dní. Při sezení na vejcích se samička v přestávkách stará o svou potravu. Když se vyklubou mláďata, krmí je oba rodiče. Mladé ptáky krmí i určitý čas po vyhnízdění. Často staví samička už hnízdo pro druhou snůšku, zatímco samec ještě pečuje o poletující mláďata ze snůšky první. V době, kdy opouštějí hnízdo, přirůstají mladým ptákům pera v letkách až o 1/3 mm za hodinu. Mladí samečkové si každý vyberou jednu sloku zpěvu otce a učí se pak ještě sloky svých sousedů, později je spojují v píseň. Mladé samičky vykazují už krátce po opuštění hnízda náznaky stavění hnízda.

Potrava

Drozd brávník požírá žížaly a bobule.

Drozd brávníkNázvy ve světě

Anglicky: Mistle Thrush, Finsky: Kulorastas, Francouzsky: Grive draine, Holandsky: Grote lijster, Chorvatsky: Drozd imelaš, Islandsky: Mistilþröstur, IItalsky: Tordela, Maďarsky: Léprigó, Německy: Misteldrossel

Foto: http://www.luontoportti.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.