Znaky
Stejně velká jako konopka obecná, v letu působí nápadně světle, takřka bělavě a má nápadně dlouhý ocásek. Sameček má v době hnízdění červenavý kostřec. Samička a mladí ptáci působí šedě. Let je rychlý, vlnovitý a ptáci se přitom drží pohromadě díky neustálému švitoření. Zobák je v zimě žlutavý. Turecká rasa má na hrudi černé skvrny. V dospělosti dosahuje tento druh hmotnosti v rozmezí 14,5 až 20,5 gramů.
Prostředí
Kamenitá a močálovitá tundra s vtroušenými zakrslými keři, na jihu i oblast horských luk v místech, kde se současně vyskytují křoviny, tráva a sutě.
Rozmnožování
Hnízdo je při zemi v keři pod převislou vegetací. Má jednu snůšku v roce, je-li třeba, tak i snůšku náhradní. Hnízdit začíná koncem května, ve vysokých polohách i později. Na 4 až 6 vajíčkách sedí jen samička, a to 13 až 14 dní. Mláďata zůstávají na hnízdě 14 až 17 dní. Hnízdí na vrchovištích a pobřežních vřesovištích, přes naše území pravidelně protahuje a občas zimuje. Dříve u nás tento druh býval vzácným zimním hostem, v posledních desetiletích se početnost silně zvýšila. První pozorování od nás pocházejí ze září, poslední ptáci se zdrží do dubna. Obvykle jsou u nás pozorováni jednotliví ptáci nebo malé skupinky, někdy však i velká hejna čítající přes 1000 jedinců.
Potrava
Konopka žlutozobá konzumuje semena posbíraná na zemi, hmyz jako příloha a jako potrava pro mláďata.
Komentáře ke zvířeti