Konopka žlutozobá

Carduelis flavirostris

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 12,5-14 cm
Hmotnost: 14,5-20,5 g
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubační doba: 13-14 dnů
Potrava: Semena, hmyz
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2231 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Stejně velká jako konopka obecná, v letu působí nápadně světle, takřka bělavě a má nápadně dlouhý ocásek. Sameček má v době hnízdění červenavý kostřec. Samička a mladí ptáci působí šedě. Let je rychlý, vlnovitý a ptáci se přitom drží pohromadě díky neustálému švitoření. Zobák je v zimě žlutavý. Turecká rasa má na hrudi černé skvrny. V dospělosti dosahuje tento druh hmotnosti v rozmezí 14,5 až 20,5 gramů.

Prostředí

Kamenitá a močálovitá tundra s vtroušenými zakrslými keři, na jihu i oblast horských luk v místech, kde se současně vyskytují křoviny, tráva a sutě.

Rozmnožování

Hnízdo je při zemi v keři pod převislou vegetací. Má jednu snůšku v roce, je-li třeba, tak i snůšku náhradní. Hnízdit začíná koncem května, ve vysokých polohách i později. Na 4 až 6 vajíčkách sedí jen samička, a to 13 až 14 dní. Mláďata zůstávají na hnízdě 14 až 17 dní. Hnízdí na vrchovištích a pobřežních vřesovištích, přes naše území pravidelně protahuje a občas zimuje. Dříve u nás tento druh býval vzácným zimním hostem, v posledních desetiletích se početnost silně zvýšila. První pozorování od nás pocházejí ze září, poslední ptáci se zdrží do dubna. Obvykle jsou u nás pozorováni jednotliví ptáci nebo malé skupinky, někdy však i velká hejna čítající přes 1000 jedinců.

Potrava

Konopka žlutozobá konzumuje semena posbíraná na zemi, hmyz jako příloha a jako potrava pro mláďata.

Konopka žlutozobáNázvy ve světě

Anglicky: Twite, Finsky: Vuorihemppo, Francouzsky: Linotte à bec jaune, Holandsky: Frater, Chorvatsky: Gorska juričica, Islandsky: Lyngfinka, Italsky: Fanello nordico, Maďarsky: Téli kenderike, Německy: Berghänfling

Foto: http://www.wildaboutbritain.co.uk/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.