Ořešník kropenatý

Nucifraga caryocatactes

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 32 cm
Hmotnost: 130-300 g
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubační doba: 18 dnů
Potrava: Hmyz, ještěrky, žáby, ořechy
velikost písma:  A A A
01.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5904 zobrazení     1 komentář

Znaky

Ořešník kropenatý je pták velký jako sojka, dlouhý 32 cm. Je tmavě hnědý, kromě horní strany hlavy celý bíle kropenatý. Na konci ocasu má bílou pásku. V době hnízdění žije velmi skrytě, schován ve smrkovém lese. Mimo dobu hnízdění je hlasitý, společenský a nijak se neskrývá. Ořešník kropenatý dovede obratně poskakovat v křoví a zachycovat se na kmenech i větvích.

Prostředí

Smrkový les, na východě i v jiných jehličnatých lesích. V horách s oblibou až nad horní lesní hranicí mezi limbami, v zimě i v horských údolích a v oblasti listnatých lesů, někdy se dokonce objevuje i na krmítku. U nás v horských lesích.

Rozmnožování

Hnízdo staví ořešník kropenatý na výslunné straně hustého smrku už v březnu. Je to teplá a měkce vystlaná stavba. V dubnu sedí 18 dní na vajíčkách, mláďata zůstávají v hnízdě 21 až 28 dní. V noci sedí na vejcích samička, přes den se oba partneři střídají.

Potrava

V létě hlavně hmyz, mimoto ještěrky, žáby, ptačí vejce a holátka, na podzim i lesní plody, v zimě hlavně semena jehličnanů, s oblibou limbové „oříšky", tedy semena borovice limby.

Na podzim se ořešníci objevují v dolinách v křoviscích lísky a sbírají lískové oříšky. Přitom nejsou nijak zvlášť plaší, často jsou dokonce dost drzí. V jedné noze drží oříšek a několika údery zobáku jej rozklovnou. Limbové oříšky rozdrtí velmi silným zobákem jako louskáčkem. Přebytek uschovávají. Proto ořešník vyklovává díru do země, otvíráním zobáku ji rozšiřuje a pak do ní vloží celý obsah volete - až 14 lískových oříšků nebo přes 100 oříšků limby. Pak otvor zase přikryje. Tak nevědomky šíří lísku i limbu po kraji.

Všeobecně

V zimě často zalátají do střední Evropy hejna ořešníků kropenatých ze Sibiře (sibiřská rasa).

Ořešník kropenatýNázvy ve světě

Anglicky: Spotted Nutcracker, Finsky: Pähkinähakki, Francouzsky: Cassenoix moucheté, Holandsky: Notenkraker, Chorvatsky: Kreja, Islandsky: Hnotbrjótur, Italsky: Nocciolaia, Maďarsky: Fenyőszajkó, Německy: Tannenhäher

Foto: http://www.pbase.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

16.08.2017, 12:59
Můžete mi prosím poradit, jak ho "humánně" dostat ze zahrady? Sklízí kompletní úrodu lískových oříšků.