Kavče červenozobé

Pyrrhocorax pyrrhocorax

Výskyt: Evropa
Velikost: 40 cm
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 17-18 dnů
Průměr kroužku: 7,5 mm
Potrava: Hmyz, červi, semena, bobule
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3188 zobrazení     1 komentář

Znaky

Kavče červenozobé má delší, slabě dolů ohnutý červený zobák a červené nohy. Jeho peří má měňavé barvy. Je o něco větší než kavče žlutozobé, dlouhé 40 cm. Mladí ptáci mají žlutý zobák, nohy a matné opeření.

Prostředí

Rozeklané skály v suchých bezlesých krajích od mořských pobřeží až po velehory. V Alpách je kavče vzácné.

Rozmnožování

Kavčata žijí často v prastarých hnízdních koloniích ve skalních stěnách, kde se v prudkých klesavých a stoupavých vzdušných proudech a vírech hravě prohánějí. Jejich hnízda jsou většinou zcela nepřístupná ve skalních puklinách a dutinách, jsou postavena z větví a měkce vystlána. Na vejcích sedí po 17 až 18 dní jen samička.

V době, kdy mláďata nejvíce rostou, přinášejí ve volatech potravu oba rodiče. Krmí zhruba každých 60 minut. Mladí ptáci vyletují z hnízd velmi pozdě, často až po 38 dnech, jsou pak ale zcela schopní letu, a proto bezpeční před pádem do hlubiny. Ještě dlouho po vyhnízdění zůstává rodina kavčat pohromadě.

Potrava

Hmyz, červi, semena, bobule. V okolí horských chat a na často navštěvovaných vrcholech jsou krotká a nechají si, stejně jako kavčata žlutozobá, předhodit potravu. Kavčata červenozobá jsou většinou stálí ptáci, kolonie usídlené ve velehorách jsou však v zimě opuštěné. Tehdy kavčata slétají do horských údolí nebo ustoupí až do podhůří.

Ve Španělsku, kde hnízdí kavče červenzobé i ve zříceninách nad osadami, přestala být kavčata plachá a vyhledávají potravu v okolí člověka.

Kavče červenozobéNázvy ve světě

Anglicky: Red-billed Chough, Chorvatsky: Crvenokljuna galica, Německy: Alpenkrähe, Polsky. Wrończyk : , Slovensky: Čavka červenozobá

Foto: http://www.clanga.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

09.09.2021, 07:53
Letos jsem měl možnost navštívit Alpy ve Švýcarsku a nalezl jsem 2 hnízda v jedné nejmenované lokalitě.Kavče se nechalo na hnízdě odstrčit a vůbec nevylétlo,druhý kus ,pravděpodobně samec nalétával a byl dost agresivní.Doporučuji nerušit,nezasahovat zvlášťe do hnízdění.