Loríček oranžovoprsý

Opopsitta gulielmitertii

Výskyt: Nová Guinea a přilehlé ostrovy
Velikost: 13 cm
Hmotnost: 28-35 g
Kroužek: 4,5 mm
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 18-21 dnů
Potrava: Nektar, ovoce, pyl, instantní krmení
velikost písma:  A A A
18.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8453 zobrazení     1 komentář

Vzhled

Zbarvení tohoto 13 cm dlouhého a 28 - 35 g vážícího loríčka je velmi pestré. Čelo, brada, okolí uší a ramena křídel jsou u samců tohoto druhu modré, tváře černé a oranžové, prsa, břicho, křídla a ocas jsou zbarveny různými odstíny zelené barvy. U samic je čelo, okolí uší a ramena rovněž zbarveno modře, tváře mají však bílé s černým proužkem. Prsa oranžová, břicho, křídla a ocas samic jsou zelené, ramena jsou stejně jako u samců modrá, ale méně výrazné. Oči obou pohlaví jsou tmavě hnědé, zobák šedý až černý a končetiny světle šedé.

Loríček oranžovoprsý má 7 poddruhů:

  • Cyclopsitta gulielmitertii amabilis
  • Cyclopsitta gulielmitertii fuscifrons
  • Cyclopsitta gulielmitertii gulielmitertii
  • Cyclopsitta gulielmitertii melanogenia
  • Cyclopsitta gulielmitertii nigrifrons
  • Cyclopsitta gulielmitertii ramuensis
  • Cyclopsitta gulielmitertii suavissima

Život v přírodě

Domovinou loríčka oranžovoprsého je Nová Guinea a přilehlé ostrovy. Obývají lesy, někdy také bažiny nebo hustěji zalesněné savany nejčastěji do 500 m.n.m. Objevují se v malých skupinkách o 6 - 10 jedincích. Jedná se o poměrně klidný druh, za letu se však projevuje pronikavým a ostrým hlasem. Živí se semeny fíků a jinými semeny, nektarem, květy a hmyzem při konzumaci potravy jsou velice tišší, takže je těžké je odhalit. Ve volné přírodě hnízdí od září do června.

Chov

U nás se loríček oranžovoprsý příliš nechová. Kdyby se přecijen našel zájemce o jejich chov, musí mít na mysli, že minimální délka voliéry má být 2 metry. Hnízdní budka je vzhledem k velikosti tohoto papouška doporučována o rozměrech pouze 10 x 10 x 25 cm. Samice snáší dvě vejce, které pak zahřívá 18 - 21 dnů. Hnízdo opouštějí opeřená mláďata za 6 - 8 týdnů.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

23.07.2015, 13:20
Hezký!! !!!