Loríček zlatouchý

Loríček zlatouchý

Psittaculirostris salvadorii

Velikost: 19 cm
Hmotnost: 118 g
Kroužek: 6,5 mm
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 25 dnů
Potrava: Nektar, ovoce, pyl, instantní krmení
velikost písma:  A A A
18.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9270 zobrazení     0 komentářů

Popis

Samec celkově zelený, zespodu žlutavý, čelo je modravě zelené, temeno světle modrozelené. Nápadné líce a týl tvoří úzká, prodloužená jakoby špičatá zlatožlutá pera. Skvrna za okem je modrá, prsa červená, spodní křídelní krovky bledé zelené, vnitřní křídelní krovky s oranžovými lemy. Zobák černý, běhák zelenošedý. Samice má zelené temeno modře proužkované, záhlaví žlutozelené, přes prsa široký světle modrý pás, méně výrazné líce. Mladí ptáci jsou tmavší než samice, samečci mají na prsou červená pírka.

Výskyt


Loríček zlatouchý se vyskytuje na pobřežní oblasti na severozápadě Nové Guineje.

Život v přírodě


Loríček zlatouchý obývá nižší patra hustého deštného pralesa, kde žije skrytě a nenápadné, takže informace o jeho projevech jsou jen kusé. Početnější je snad kolem řek a potoků. Hnízdí v dutinách, živí se plody, především divokými fíky.

Chov

V zajetí je loríček zlatouchý stále vzácným chovancem, poprvé byl tento druh dovezen zřejmě až v sedmdesátých letech. Odchovy jsou doposud velmi vzácné.

Potrava

Loríček zlatouchý bývá krmen směsí pro nektarožravé ptáky, ovocem a zeleninou, drobnými semeny (jako je proso, lesknice) i klíčená, čerstvými větvičkami stromů.

Loríček zlatouchýNázvy ve světě

Latinsky: Psittaculirostris salvadorii, Anglicky: Salvadori's Fig Parrot, Dánsky: Rødbrystet Figenpapegøje, Finsky: irianinviikunakaija, Francouzsky: Psittacule de Salvadori, Holandsky: Salvadori's Vijgpapegaai, Italsky: Pappagallo dei fichi di Salvadori, Japonsky: mimikazariinko, Japonsky 2: ミミカザリインコ, Norsky: Gulskjegget Fikenpapegøye, Německy: Salvadorizwergpapagei, Polsky: figówka zóltobroda, Rusky: Карликовый попугай Сальвадори, Slovensky: palori bradatý, Čínsky: 萨氏果鹦鹉, Španělsky: Lorito de Salvadori, Švédsky: Salvadoris fikonpapegoja

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.