Lorikul ozdobný

Loriculus amabilis

Výskyt: Ostrovy Indonésie
Velikost: 11 cm
Hmotnost: 25-38 g
Kroužek: 4 mm
Počet vajec: 3 ks
Inkubační doba: 20 dnů
Potrava: Nektar, ovoce, pyl, instantní krmení
velikost písma:  A A A
19.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7526 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

Tento v dospělosti pouze 11 cm měřící pták dosahuje hmotnosti v rozmezí 25 - 38 g. Hlavu má lorikul ozdobný zelenou s červenými skvrnami na temeně a bradě, oči jsou hnědé a zobák černý. Prsa a břicho mají zelené zbarvení. Křídla a záda jsou rovněž zelené, občas s červenými skvrnami. Ocas a kostřec je svrchu červený, zespodu zelený. Končetiny jsou oranžovo-šedé.

Poddruhy

lorikul ozdobný halmaherský - Loriculus amabilis amabilis
lorikul ozdobný sangiheský - Loriculus amabilis catamene
lorikul ozdobný sulský - Loriculus amabilis sclateri
lorikul ozdobný celebeský - Loriculus amabilis ruber

Život v přírodě

Ve volné přírodě se lorikul ozdobný vyskytuje v Indonésii, konkrétně na ostrovech Morotai, Halmahera, Kasiruta, Becan a severní Moluky. Žijí v nížinatých lesích v blízkosti obdělávaných zemědělských ploch, někdy i poblíž vesnic a kokosových hájů. Drží se většinou v párech, maximálně malých skupinkách.

Chov

V zajetí není tento temperamentní druh příliš chován. Jejich voliéra by měla být umístěna spíše ve vnitřních prostorech nebo dobře chráněných místech. Optimální jsou rozměry 2 x 1 x 2 m. Samice snáší většinou 3 vejce, která zahřívá 20 dnů. Hnízdo mladí opouštějí po 5 týdnech. Projevují se příjemným melodickým hlasem, většinou večer.

Krmivo

Jejich přirozená potrava se skládá z nektaru, ovoce, květů, pupenů a semen. V zajetí by měla krmná dávka obsahovat dostatek ovoce, jako hrušky, jablka, fíky, banány a zeleninu. Jsou také krmeni směsí semen prosa, lesknice, nigeru, ovsa.

Lorikul ozdobnýNázvy ve světě

Latinsky: Loriculus amabilis, Anglicky: Moluccan or Sula Hanging-Parrot, Německy: Zierpapageichen, Dánsky: Molukflagermuspapegøje, Španělsky: Lorículo Amable, Finsky: molukkienriippukaija, Francouzsky: Coryllis des Moluques ou C. de Sclater, Italsky:Loricolo delle Molucche : , Japonsky: Koshiminosatouchou, Holandsky: Molukse Vleermuisparkiet, Norsky: Molukkflaggermuspapegøye, Polsky: Zwisoglówka molucka, Rusky: Молуккский висячий попугайчик, Slovensky: Lorík ozdobný, Švédsky: Moluckisk fladdermuspapegoja, Čínsky: 摩鹿加短尾鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.