Aktuálně: 5 716 inzerátů166 201 diskuzních příspěvků17 630 uživatelů

Pyrura zelenolící

Pyrrhura molinae

Pyrura zelenolící

Pyrrhura molinae

Pyrura zelenolící

  • Výskyt: Jižní Amerika
  • Velikost: 26 cm
  • Kroužek: 5,5 mm
  • Počet vajec: 5-6 ks
  • Inkubační doba: Inkubační doba
  • Potrava: Směs pro střední papoušky
Pyrura zelenolící
Kam se řadí?

Pyrura zelenolící

Taxonomie

  • Říše: Animalia - živočichové
  • Kmen: Chordata - strunatci
  • Třída: Aves - ptáci
  • Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
  • Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
  • Nadřád: Neognathae - letci
  • Řád: Psittaciformes - papoušci
  • Čeleď: Psittacidae - papouškovití
  • Podčeleď: Psittacinae - papoušci
  • Rod: Pyrrhura - pyrura
Luboš Jedlinský 23.09.2013, 08:45
70 165 3 minuty čtení

Pyrura zelenolící patří k běžněji chovaným druhům těchto drobnějších papoušků. Jeho povaha je velice příjemná a sympatická.

Vlastním několik párů pyrur zelenolících a to i v mutačních barvách, jako modrá skořicová a skořicová. Mutace těchto papoušků jsem si přivezl z Holandska. V současné době to jsou jediné páry této mutace chované v ČR. U nás zatím nebyl zaznamenaný jejich odchov, ani neexistují žádné zmínky, zda u nás byli již někdy vůbec chováni. V roce 2008 se mi podařilo odchovat 2 mladé ptáky modré skořicové mutace.

Papoušky chovám jak v klecích, tak ve voliérách. Bohužel díky našim klimatickým podmínkám je důležité jim přes chladné zimní měsíce zajistit dostatečnou teplotu a to nejméně 10 °C nad nulou, i když vydrží i nižší teploty, tak je v nich může chovat jen opravdový nelida a nepřátel všeho živého, jelikož při nich značně trpí.

Pohlavně dospělí bývají okolo prvního roku života ale často se stává, že zahnízdí až okolo druhého roku.

Své svěřence krmím směsí suchých semen od firmy deli nature a to s označením 30. Je to velice kvalitní krmivo a papoušci ho rádi přijímají, několikrát do týdne krmím ovocem a zeleninou, bez které si chov pyrurů snad ani nejde představit, doslova ho milují. Čemu též neodolají jsou dětské piškoty. V chovné sezoně zpestřuji jídelníček zeleným krmením různého druhu, ptačinec žabinec, mlíč, vrbové proutí i s listím.

Budky vyvěšuji dle počasí v půlce dubna až května, je lepší nic neuspěchat než se pak rmoutit a být zklamaný. Na velikost budky nejsou nikterak vybíraví, když chtějí hnízdit, zahnízdí v jakékoliv. Já osobně používám různé typy, například 20-25 cm dno a výška 30 cm, s vletovým otvorem o průměru 7 cm.

Samička snáší v průměru pět až šest vajec, které poctivě zahřívá a jak jsem zpozoroval, tak sameček tráví většinu dne v budce spolu se samičkou.

V tomto období, kdy je v hnízdní budce snůška, omezuji podávání zeleného krmení a snížím dávku ovoce, protože se mi několikrát stalo, že budku rodiče opustili. Pyrurové nejsou citliví na kontroly hnízdní kotliny, i když jsem do ní nahlížel několikrát denně, tak jí neopustili ani při těchto častých kontrolách. S nadcházející dobou líhnutí mladých, opět zvyšuji krmné dávky ovoce a opět zkrmuji zelenou potravu, kterou v tuto dobu neodmítnou. Jelikož se věnuji dokrmování mazlíčků v jednom týdnu života až 10 dnech, tak je postupně vybírám z budky a umísťuji do svého inkubátoru, kde je několik týdnů dokrmuji než se osamostatní.

Co se týče povahy pyrury zelenolící je to výborný společník a mazlíček pokud je opravdu poctivě dokrmený a má své opravdové kouzlo.

Názvy ve světě

Pyrura zelenolící

Latinsky: Pyrrhura molinae, Anglicky: Green-cheeked Parakeet, Německy: Molinasittich, Dánsky: Grønkindet Conure, Španělsky: Cotorra de Molina, Finsky: siniposkiaratti, Francouzsky: Conure de Molina, Italsky: Conuro guanceverdi, Japonsky: hinomaruurokoinko, Japonsky 2: ホオミドリウロコインコ, Holandsky: Groenwangparkiet, Norsky: Grønnkinnparakitt, Polsky: rudosterka zielonolica, Portugalsky: Tiriba-de-cara-suja, portugalštině brazilské: Tiriba-de-cara-suja, Rusky: Зеленощёкий краснохвостый попугай, Slovensky: klinochvost zelenolíci, Švédsky: Grönkindad parakit, Čínsky: 绿颊鹦哥

Mohlo by vás také zajímat

Amazoňan zelenolícíPyrura bělouchýPyrura černohlavýPyrura červenouchýPyrura hnědouchýPyrura modrobradý

Podělte se s námi o názor na tento text →