Tirika kobaltový

Brotogeris cyanoptera

Výskyt: Jižní Amerika
Velikost: 18 cm
Hmotnost: 65 g
Kroužek: 6 mm
Počet vajec: 3-6 ks
Inkubační doba: 24 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
24.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11299 zobrazení     0 komentářů

Popis

Tirika kobaltový dosahuje v dospělosti délky těla až 18 cm a hmotnosti 65 g. V jeho zbarvení převládá zelená. Hlavu má zelenou se žlutým čelem a nádechem žluté i na hrdle. Oči jsou tmavě hnědé s bílým lysým okružím. Zobák je rohově růžový. Krk, prsa a břicho jsou zbarvena světleji zeleně. Křídla jsou zelená s modrými konci. V ocásku převládá rovněž zelená a svrchu per je nádech do modra. Končetiny má tirika kobaltový hnědorůžové.

Poddruhy

Brotogeris cyanoptera beniensis - tirika kobaltový bolivijský
Brotogeris cyanoptera cyanoptera - tirika kobaltový amazonský
Brotogeris cyanoptera gustavi - tirika kobaltový peruánský

Život v přírodě

Domovinou tohoto papouška je rozsáhlé území Jižní Ameriky, konkrétně státy Venezuela, Kolumbie, Ekvádor, Peru, Bolívie a Brazílie. V těchto zemích se vyskytuje v nížinatých tropických deštných pralesech, někdy také v savanách. Většinou se zdržuje v hejnech kolem 30 jedinců. Jen v době hnízdění (červen) jsou jednotlivé páry oddělené. Populace těchto ptáků je ohrožena především díky pytláctví a obchodování s nimi. Jeho potravu tvoří nektar, ovoce, fíky, plody a semena. Je to striktně stromový druh, na zem slétá opravdu nerad.

Chov

Jedná se o klidného ptáka s mírnou povahou, ožije pouze ve velkých voliérách ve společnosti jiných ptáků. Obecně se doporučuje jako minimální délka klece 2 metry. Budka pro hnízdění může mít například rozměry 15 x 15 x 15 cm. Samice snese většinou 3 - 6 vajec, ze kterých se mláďata líhnou po 24 dnech inkubace. V budce pak zůstávají dalších 7 týdnů než zcela opeří.

Krmivo

30 % krmné dávky tvoří ovoce, jako jablko, hruška, pomeranč, granátové jablko. Další část zelenina, jako mrkev, celer, fazolové lusky, hrách v lusku a zelené listy mangoldu, hlávkového salátu, pampelišky, ptačince prostředního. Ze semen předkládáme proso, oves, pohanku, světlici, trochu konopí, namočené či naklíčené semeno slunečnice, vařené fazole a luštěniny, vařenou kukuřici. V omezeném množství také tvrdý sýr.

Tirika kobaltovýNázvy ve světě

Latinsky: Brotogeris cyanoptera, Anglicky: Cobalt-winged Parakeet, Dánsky: Smalnæbsparakit, Finsky: kobolttiaratti, Francouzsky: Toui de Deville, Holandsky: Kobaltvleugelparkiet, Italsky: Parrocchetto cobalto, Japonsky: amazommidoriinko, Japonsky 2: アマゾンミドリインコ, Norsky: Koboltvingeparakitt, Německy: Kobaltflügelsittich, Polsky: stadniczka niebieskosterna, Portugalsky: Periquito-de-asa-azul, Rusky: Синекрылый тонкоклювый попугай, Slovensky: tirika modrokrídla, portugalštině brazilské: Periquito-de-asa-azul, Čínsky: 绣眼蓝翅鹦哥, Španělsky: Catita Aliazul, Švédsky: Koboltvingad parakit

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.