Vakoplšík péroocasý

Distoechurus pennatus

Výskyt: Austrálie
Délka těla: 10,5-13,5 cm bez ocasu
Hmotnost: 40-60 g
velikost písma:  A A A
13.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3276 zobrazení     1 komentář

Vakoplšík péroocasý se pozná podle bílé tváře se čtyřmi černými pruhy a pružného ovíjivého ocasu, díky němuž vakoplšík provádí akrobatické kousky na větvích, jichž se přidržuje ostrými drápky a loví cikády. Na zadních tlapkách má Vakoplšík péroocasý šest polštářků, a tím se podobá jedině vakoplšíku létavému. Oba patří do čeledi vakoplšíkovitých.

Vakoplšík péroocasý dorůstá délky těla 10,5-13,5 centimetrů, ocas pak bývá dlouhý 12,5-15,5 centimetrů, hmotnost se u dospělého zvířete pohybuje od 40 do 60 gramů. Ve volné přírodě obývá vakoplšík péroocasý Novou Guineu; kde se objevuje v deštných pralesích, nízkých mechových lesích a druhotných porostech u vesnic. Vakoplšíci zřejmě žijí ve skupinách po dvou až třech jedincích, samice rodí ve vaku jedno až dvě mláďata, která pak nosí na zádech poblíž hnízda. Bližší podrobnosti nejsou známy.

Do čeledi vakoplšíkovití (Acrobatidae) řadíme pouhé dva druhy, rozdělené do dvou rodů. Jedním z létavých vačnatců je vakoplšík létavý (tento druh je na tomto webu rovněž popsán), který je velký přibližně jako myš, žije v západní Austrálii. Zatímco vakoplšík péroocasý žije výhradně na Nové Guinei. Oba druhy jsou klasifikování nižším rizikem ohrožení.
 

Vakoplšík péroocasýNázvy ve světě

Anglicky: Feather-tailed Possum

Foto: blog.cairnswildlife.com.au

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

15.06.2015, 16:53
Dactylopsila trivirgata (Striped Possum)