Poto bezocasý

Arctocebus calabarensis

Výskyt: Západní Afrika
Délka těla: 22-26 cm
Hmotnost: 250-400 g
Potrava: Hmyz, housenky
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3616 zobrazení     0 komentářů

Říká se mu také angvantibo nebo maki medvědovitý. Tento primát patří do rodu Arctocebus spolu s poto zlatým (Arctocebus aureus), který žije dále na jihu. Má zlatohnědý hřbet a krémovou spodinu. Stejně dlouhé nohy používá k pomalému šplhání na větvích, má zakrnělý druhý prst a palec je široce oddělen od ostatních prstu, takže umožňuje velmi pevné uchopení. Vede noční život a dává přednost sekundárním porostům opadavých dřevin kolem světlin a silnic. Žije spíše v podrostu a je ohrožen ničením lesů. Loví hmyz, hlavně housenky, které vyhledává zrakem i čichem. Huňaté housenky zbavuje dráždivých chlupů, a teprve pak je poto bezocasý sežere.

V nebezpečí se stáčí tento druh do klubíčka. Délka těla dosahuje v dospělosti 22-26 centimetrů, ocas bývá zpravidla dlouhý pouze kolem jednoho centimetru, hmotnost se u dospělých zvířat pohybuje mezi 250 až 400 gramy.

Ve volné přírodě osídluje poto bezocasý západní Afriku; kde obývá lesy.

Poto bezocasý náleží do čeledi outloňovití. Čeleď outloňovití zahrnuje rody lorie, outloně a poty, kteří mají ocas krátký nebo jim chybí a pohybují se charakteristickým pomalým a váhavým pohybem. Většina z nich (zvláště lori) má dlouhé končetiny, které jsou skvěle přizpůsobeny ke šplhání na stromech. Přes den členové této čeledě odpočívají a aktivní jsou v noci, kdy také loví hmyz.
 

Poto bezocasýNázvy ve světě

Anglicky: Calabar angwantibo

Foto: http://www.primate.org/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.