Poto velký

Poto velký

Perodicticus potto

Výskyt: Západní a střední Afrika
Délka těla: 43-55 cm s ocasem
Hmotnost: 0,9-1,6 kg
Počet mláďat: 1-2 ks
Potrava: Ovoce, listy, houby
velikost písma:  A A A
19.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5945 zobrazení     0 komentářů

Poto velký žije skrytě a samotářský noční lovec vyniká velkou pohyblivostí končetin, a když nemůže přeskočit mezeru mezi větvemi, dokáže ji v libovolném úhlu překročit. Přední i zadní nohy jsou stejně dlouhé a mají neobyčejně silné tlapky a prsty s vynikající uchopovací schopností.

Poto velký vydrží na stromě bez hnutí i několik hodin, aby unikl pozornosti. Je-li tento druh překvapen, schová hlavu mezi nohy a nastaví nepříteli hřbet s kostěnými výrůstky na krku, pronikajícími nad kůži jako trnitý štít. Po to může být šedý, hnědý nebo červený. Oči i uši má poměrně malé.

Poto velký se živí ovocem, listy, šťávami, houbami a drobnými živočichy.

Délka těla se pohybuje kolem 40 centimetrů, ocas je dlouhý 3,5-15 centimetrů, hmotnost se pohybuje mezi 900 gramy až 1,6 kilogramy.

Poto velký obývá západní a střední Afriku; navštěvuje tropické pralesy, zvláště na okrajích nížin a kolem bažin.

Poto velký náleží do čeledi outloňovití. Čeleď outloňovití zahrnuje rody lorie, outloně a poty, kteří mají ocas krátký nebo jim chybí a pohybují se charakteristickým pomalým a váhavým pohybem. Většina z nich (zvláště lori) má dlouhé končetiny, které jsou skvěle přizpůsobeny ke šplhání na stromech. Přes den členové této čeledě odpočívají a aktivní jsou v noci, kdy také loví hmyz. Jsou to všežravci, potravu si však opatřují jen v korunách stromů, na zem téměř neslézají. Některé rody nemají svá vyhraněná teritoria a mimo reprodukční období žijí samotářsky, jiné zase žijí trvale v malých skupinkách. Samice mají jedno až dvě mláďata, která bývají po 3 měsících už samostatná, pohlavní dospělost nastává mezi 1 až 2 roky.
 

Poto velkýNázvy ve světě

Anglicky: Potto, Bretonsky: Poto bosman

Foto: http://lorisandpottos.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.