Hlodoun velký

Tachyoryctes macrocephalus

Výskyt: Afrika
Velikost: 31 cm bez ocasu
Hmotnost: 1-4 kg
Březost: 42 dnů
Počet mláďat: 1-2 ks
Potrava: Bambusy
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3329 zobrazení     0 komentářů

Toto zvíře žije jako krtek, většinu času tráví v norách dlouhých až 50 metrů. Jako typické hrabavé zvíře má hlodoun velký zavalité tělo, lupou, kulatou hlavu, drobné oči a uši, krátkou hustou srst a krátké končetiny. Hrabe a okusuje rostliny velkými vyčnívajícími oranžovými hlodáky. Hlodoun patří do čeledi hlodounovitých s asi 15 druhy.

Délka těla dosahuje maximální velikosti až 31 centimetrů, ocas je dlouhý 9-10 centimetrů, hmotnosti dosahuje hlodoun velký 1-4 kilogramy.

Ve volné přírodě obývá hlodoun velký Etiopii; kde konkrétně navštěvuje vlhké vysočiny, travnaté plochy, mokřiny a také zemědělskou půdu.

Hlodoun velký náleží do velmi rozsáhlé čeledi myšovití (Muridae). Je to velká čeleď hlodavců menší velikosti rozšířených po celém světě. Tvoří hlavní část podřádu myšovců, kam kromě myšovitých patří i tarbíkovití (Dipodidae), pytlonošovití (Geomyidae) a plchovití (Myoxidae). Obvykle jde o všežravce, méně častěji o výlučné býložravce. U většiny z nich ale převažuje rostlinná potrava.

Žijí na zemi nebo ve vegetaci, dobře šplhají a často i skáčou. Vyznačují se krátkou dobou březosti a tím většinou i neobyčejnou plodností (výjimkou je například krysa obecná).
 

Hlodoun velkýNázvy ve světě

Anglicky: Big-headed Mole Rat

Foto: http://www.f1online.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.