Cejn velký žije v pomalu tekoucích vodách nebo i rybnících a jezerech. Dorůstá délky 70 centimetrů a hmotnosti i přes 7 kilogramů. Tělo má ze stran silně zploštělé, uzpůsobené životu ve větších hloubkách. K břehům vyplouvá jen v době tření, to bývá od května do července.
Vyskytuje se prakticky ve všech řekách parmového a cejnového pásma, údolních nádržích, říčních ramenech a větších stojatých vodách. Místy ho lze označit za dominantní druh tvořící převážnou část obsádky revíru. Příliš početné populace mají sklon zakrňovat. V teplých rozlehlých vodách roste cejn velký rychleji, proto největší cejnky na našem území najdeme ve velkých mělkých údolních nádržích. Úlovky obrovských exemplářů pocházejí z jezer pod Pálavou nebo z ÚN Nechranice.
Pohlavně cejn dospívá ve stáří 2–11 let, v průměru zřejmě asi ve 4. roce života. Samice klade až 300 000 jiker, především v noci. Mladí cejni se zdržují v početných houfech při břehu, kde se živí planktonem. Větší jedinci lapají larvy pakomárů a jiného hmyzu.
Kořist si hledají převážně při dně v bahně. Jen v noci vyplouvají k hladině. Maso cejna je chutné, ale dost tučné.
Cejn je jednou z našich nejčastěji lovených ryb. Zejména to platí v případě údolních nádrží. Pro svoji vysokou početnost a ne zcela zanedbatelné rozměry je rybou, na kterou se mnozí rybáři i specializují.
Komentáře ke zvířeti