Cejn velký

Cejn velký

Abramis brama

Výskyt: Pomalu tekoucí vody, rybníky a jezera
Délka těla: 70 cm
Hmotnost: Až 7 kg
Počet jiker: 300 000 ks
Délka života: 30 let
Potrava: Všežravec
velikost písma:  A A A
26.03.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6746 zobrazení     0 komentářů

Cejn velký žije v pomalu tekoucích vodách nebo i rybnících a jezerech. Dorůstá délky 70 centimetrů a hmotnosti i přes 7 kilogramů. Tělo má ze stran silně zploštělé, uzpůsobené životu ve větších hloubkách. K břehům vyplouvá jen v době tření, to bývá od května do července.

Vyskytuje se prakticky ve všech řekách parmového a cejnového pásma, údolních nádržích, říčních ramenech a větších stojatých vodách. Místy ho lze označit za dominantní druh tvořící převážnou část obsádky revíru. Příliš početné populace mají sklon zakrňovat. V teplých rozlehlých vodách roste cejn velký rychleji, proto největší cejnky na našem území najdeme ve velkých mělkých údolních nádržích. Úlovky obrovských exemplářů pocházejí z jezer pod Pálavou nebo z ÚN Nechranice.

Pohlavně cejn dospívá ve stáří 2–11 let, v průměru zřejmě asi ve 4. roce života. Samice klade až 300 000 jiker, především v noci. Mladí cejni se zdržují v početných houfech při břehu, kde se živí planktonem. Větší jedinci lapají larvy pakomárů a jiného hmyzu.

Kořist si hledají převážně při dně v bahně. Jen v noci vyplouvají k hladině. Maso cejna je chutné, ale dost tučné.

Cejn je jednou z našich nejčastěji lovených ryb. Zejména to platí v případě údolních nádrží. Pro svoji vysokou početnost a ne zcela zanedbatelné rozměry je rybou, na kterou se mnozí rybáři i specializují.

Cejn velkýNázvy ve světě

Anglicky: Aral Bream, Chorvatsky: Deverika, Německy: Brasse, Maďarsky: Dévér keszeg, Rumunsky: Plătică, Slovensky: Pleskáč vysoký

Foto: http://www.carligul.ro

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.