Čolek velký

Triturus cristatus

Výskyt: Evropa
Velikost: 14-18 cm
Počet vajec: Přes 100 ks
Inkubace: 2-3 týdny
Přeměna v dospělce: 3 měsíce
Potrava: Hmyz, larvy, žížaly, plži
velikost písma:  A A A
20.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4644 zobrazení     0 komentářů

Čolek velký obývá Evropu od An­glie přes střední a jižní Evropu až na Ural. Dorůstá délky 14 až 18 cm a v době svatební, na jaře, kdy se čolci zdržují ve vodě, v rybnících a tůňkách, narůstá samci vysoký zubatý hřeben, rozdělený na úrovni ko­řene ocasu hlubokým zářezem. Samec je v té době nápadně pestře vybarven. Samice lem nemá a je černá. Samci provádějí před samicemi svatební hry, při nichž mávají ocasem a jakoby poskakují vpřed a zase vzad. Samička klade v dubnu nebo květnu na vodní rostliny něco přes sto vajíček, z nichž se po dvou až třech týdnech líhnou larvy. Ty za tři měsíce ztratí žábry a změní se v čolka dýchajícího plícemi. Dospělí čolci opouštějí po nakladení vajíček vodu a žiji pak na souši, ve vlhkém prostředí pod listím, v mechu apod. Mládi čolci dospívají ve čtyřech le­tech. Na zimu zalézají do dutin pařezů, děr v zemi, pod hromady listí, ale vzácně zimují i v bahně pod vodou.

Čolek velký se živí hmyzem a jeho larvami, pavouky, žížalami, plži, žabími vajíčky apod. Ve vodě někteří velcí jedinci žerou i pulce žab a dokonce i lar­vy vlastního druhu, čolek velký je u nás zákonem chráněný, čolci mají mimořádnou regenerační schopnost, ztracené části těla jako nohy nebo ocas jím zase dorůstají. Mohou jim dorůst i části oka. Ten­to největší evropský čolek je v době mimo páření až na oranžové břicho černý a má kůži drsnou násled­kem zduření kožních žláz. Samci mají relativně delší končetiny než samice.

Čolek velkýNázvy ve světě

Anglicky: Northern Crested Newt, Dánsky: Stor Vandsalamander, Německy: Kammmolch, Polsky: Traszka grzebieniasta, Rumunsky: Triton cu creastă, Slovensky: Mlok hrebenatý

Foto: wdfw.wa.gov

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.