Pavián anubi

Papio anubis

Výskyt: Afrika od Nigeru až po Somálsko
Délka těla: 60-86 cm bez ocasu
Hmotnost: 40-50 kg
Březost: 170-173 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Rostliny, hmyz, ještěrky
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3544 zobrazení     1 komentář

Mohutný, psa silně připomínající pavián anubi má kropenatě olivovou srst s černým obličejem a zadkem. Obě pohlaví mají šedé licousy na tvářích, i když samec je může mít dvakrát větší než samice. Tento houževnatý a zdatný pavián rychle běhá díky dlouhým nohám. Pavián anubi se živí rostlinstvem, hmyzem, ještěrkami a někdy i velkou kořistí jako jsou gazelí mláďata a jehňata. Mláďata v tmavé „dětské“ srsti jsou v tlupě trpěna, ale jakmile přelínají do dospělého šatu, samice klesnou na nejnižší stupeň hierarchie a samci jsou vyhnáni a musí si vybojovat místo v jiné tlupě.

Pavián anubi dorůstá délky těla 60-86 centimetrů, ocasu pak 41-58 centimetrů, hmotnost se u dospělých zvířat pohybuje mezi 40-50 kilogramy.

Ve volné přírodě obývá pavián anubi subsaharskou Afriku od Nigeru až po Somálsko; savanový les nebo křoviny, případně okraje pralesů.

Pavián anubi je jeden z největších afrických paviánů, velmi bojovný a odvážný. Postaví se i levhartu.

Samice se páří s jedním i více samci většinou na odpočinkovém stromě. Často přitom dochází k zápasům a pádům ze stromu, v boji o potomstvo vítězí nejšikovnější samec. Období říje trvá 29 dnů. Po 170 až 173 dnech se zpravidla rodí jedno mládě tmavě hnědého zbarvení, vážící asi 550 až 800 g. Po narození je zcela závislé na matce do doby, než začne přecházet na běžnou stravu a než se začne samo pohybovat. Odstaveno od mateřského mléka je za 13 až 15 měsíců od narození. Délka intervalů mezi porody je průměrně 14 měsíců. Péči o mláďata zajišťují hlavně matky, otcové své potomstvo chrání před nebezpečím.

Pavián anubiNázvy ve světě

Anglicky: Olive Baboon, Chorvatsky: Maslinasti pavijan, Německy: Anubispavian, Slovensky: Pavián anubi

Foto: http://it.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

26.04.2017, 19:52
jo jasně pavián z holou prdelí : D