Sumeček americký

Ameiurus nebulosus

Výskyt: Evropa
Délka těla: 45 cm
Hmotnost: 1,5 kg
Počet vajec: 2000 ks
Potrava: Malé rybky, obojživelníci
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1182 zobrazení     0 komentářů

Sumeček americký nepatří k původní evropské fauně. Byl sem dovezen z Ameriky, a to v roce 1885 a vysazen na mnohých místech do řek i stojatých vod. Také u nás se místy dost rozmnožil.

V České republice  se dnes výskyt tohoto druhu omezuje jen na některé oblasti v teplejších částech republiky, zejména v Polabí a na jižní Moravě. Na hlavním toku Labe a v některých přilehlých tůních je místy velmi hojný.

Dorůstá délky jen 45 centimetrů a hmotnosti kolem 1,5 kilogramu. Od sumce velkého ho poznáte podle toho, že má 8 „vousků“, tedy o 2 více než sumec velký. Obvykle se sumeček americký zdržuje při dnu, kde loví malé ryby, obojživelníky a jiné drobné živočichy. Na lov se vydává po setmění.

Pohlavní dospělost nastává u tohoto druhu ve 2. – 3. roce života. Tře se v párech, přičemž samice vybírá místo pro hnízdo, které očistí a samec pak nakladené jikry ovívá ploutvemi a chrání až do vylíhnutí. Dokonce i vylíhlý plůdek je až do rozplavání ve stáří asi 12 dnů střežen samcem a někdy i oběma rodiči. Hnízdo bývá ukryto pod vodním rostlinstvem, v prohlubních dna a podobně. K výtěru dochází až při poměrně vysoké teplotě vody, takže obvykle proběhne koncem května, v červnu anebo někdy i v červenci. Počet jiker je relativně malý a jen občas přesahuje 2000 kusů.

Sumeček americkýNázvy ve světě

Anglicky: Brown Catfish, Francouzsky: Poisson chat, Chorvatsky: Američki somić, Maďarsky: Törpeharcsa

Foto: http://www.kengyelto.hu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.