Ostrucha křivočará

Pelecus cultratus

Výskyt: Východní Evropa
Délka těla: 60 cm
Hmotnost: 3,5 kg
Počet vajec: 100 000 ks
Potrava: Hmyz, korýšci
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2398 zobrazení     0 komentářů

Ostrucha křivočará je východoevropská ryba. Z Černého moře však často táhne do Dunaje a na Slovensku se vyskytuje i ve Váhu a Latorici. Ostrucha dorůstá délky až 60 centimetrů a hmotnosti 3,5 kg. Obvykle se však vyskytují kusy o délce těla v rozmezí 25-40 centimetrů. U nás žije ostrucha křivočará pouze ve velkých řekách dunajského povodí, hlavně na dolním toku Moravy a Dyje. Na Slovensku je ostrucha křivočará chráněná.

Zdržuje se v houfech. Pohlavně dospívá ve věku 3 – 6 let. Tře se na různých místech ve stojatých vodách (kde vyžaduje alespoň mírné proudění vody) i v proudu řek, jikry jsou unášeny vodou a ve stojaté vodě nakonec končí na dně. Samice klade kolem 100 000 jiker na vodní rostliny.

Růst ostruchy není příliš rychlý a zvláště pak to platí u říčních populací. Maximální stáří se udává až 16 let, většina jedinců se však dožívá méně než 10 let. Samice rostou rychleji než samci. Úlovky z našeho území jsou natolik ojedinělé, že nemá smysl vybírat mezi nimi trofejní jedince.

Značnou část potravy tohoto druhu tvoří vodní bezobratlí, tedy různí korýši a hmyz, dále pak loví ostrucha také náletový hmyz, který sbírá z hladiny. Mimoto přijímá dokonce i rybí potěr a větší ostruchy také menší rybky.

Ostrucha křivočaráNázvy ve světě

Anglicky: Knife, Chorvatsky: Sabljarka, Maďarsky: Garda, Německy: Ziege, Slovensky: Šabľa krivočiara

Foto: http://czuwaj.eu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.